Sözcü Plus Giriş

Hamzaçebi: ‘Aldatıldık’ demek yetmez’

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı eleştiren CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, "Özür dilemek için 'aldatıldık' demek yetmez" diye konuştu.

Güncellenme: 16:18, 20/03/2015
Hamzaçebi: ‘Aldatıldık’ demek yetmez’


CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TSK’nin komuta kademesini hedef alan, komutanlarımızın haksız iftiralarla yargılandığı kumpas davaları için ‘aldatıldık’ ifadesini kullandığını hatırlatarak, “Özür dilemek için ‘aldatıldık’ demek yetmez” dedi.
CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, açıklaması şöyle; “Bilindiği üzere seçimlerin yaklaşmasıyla birçok ankette oy oranında çok büyük bir düşüş gözlemlenen AKP, tüm kadrolarıyla, mağdur edebiyatına, her kesime yönelik ılımlı yaklaşım ve söylemlerine bir kez daha başlamıştır. Bunlardan sonuncusu, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’dan gelmiş, Erdoğan 19.3.2015 (dün) tarihinde Harp Akademileri Komutanlığı ziyaretinde Ergenekon ve Balyoz isimleriyle anılan ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin komuta kademesini hedef alan, komutanlarımızın haksız iftiralarla yargılandığı kumpas davaları için ‘aldatıldık’ ifadesini kullanmıştır. Başbakanlığı döneminde kuvvetler ayrılığı ilkesini tanımayan, yürütme eliyle her fırsatta yargıya müdahale eden, ısmarlama kanunlarla mahkemelere özel yetkiler veren Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın amaçları ve bu amaçlar doğrultusundaki tutumu ortadayken, bizzat Hükümet’in kontrolünde ve uydurma delillerle yürütülen kumpas davaları için ‘aldatıldık’ ifadesinin kullanılması, en basit ifadeyle samimiyetten uzaktır.”

“İFADE VERMEK İÇİN MAHKEMEYE GELENLER DAHİ KAÇMA ŞÜPHESİ GEREKÇESİYLE TUTUKLANMIŞLARDIR”

“Söz konusu Kumpas Davalarının öncelikli hedefi Türk Silahlı Kuvvetleri ve komuta kademesi olmuş; komuta kademesinin yeniden şekillendirilmesi amaçlanmıştır. Yurtdışı görevlerden ifade vermek için mahkemeye gelenler dahi kaçma şüphesi gerekçesiyle tutuklanmışlardır. Tutuklandıkları veya hüküm giydikleri gerekçesiyle açığa alındıklarından, 2008 ve sonrasında terfi sırasında olan çok sayıda subay ve general emekliye sevk edilmiş; rütbe terfiinde liyakate dayalı yüzyıllık gelenekler yok edilerek boşaltılan kadrolara tasfiyelerle daraltılmış alandan terfiler yapılmış ve TSK’nın komuta hiyerarşisi zafiyete uğratılarak bölgesel caydırıcılığı ortadan kaldırılmıştır. Örneğin, Deniz Kuvvetleri Komutanlığındaki 48 amiralin 25’i tasfiye edilirken, terfi sırasındaki kurmay albaylar da tasfiyeden kurtulamadıklarından amiralliğe geriye kalanlar arasından seçim yapılmak durumunda kalınmış, benzer tasfiyeler Devlet memurları, üniversite öğretim elemanları ve askeri hakim ve savcılarda da yaşanmıştır.”

‘BEN BU DAVALARIN SAVCISIYIM’ DİYEN ERDOĞAN’IN BUGÜN ‘ALDATILDIK’ DEMESİ İNANDIRICI DEĞİLDİR”

“Kurulan bir kumpasla herkesin mağdur edildiğini ve yürütülen bu davaların siyasi davalar olduğunu baştan beri savunduğumuz gibi bugün de savunuyoruz. Zamanında delillerin sahte olduğunu, özel üretilmiş deliller olduğunu bile bile ‘Ben bu davaların savcısıyım’ diyerek kumpas davalarını sahiplenen Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bugün ‘aldatıldık’ demesi inandırıcı değildir. Bir hukuk skandalı yaşanmıştır ve bu hukuk skandalının baş aktörleri bugün günah çıkartmaya çalışmaktadır. Yapılan bu adaletsizlikler ve zulüm, seçimlerin yaklaştığı bu dönemde bir kez daha mağdur rolüne bürünmeye çalışan ve her kesime ılımlı mesajlarla yaklaşma çabasında olanların alınlarında kara bir leke olarak kalacaktır. Daha önce eşi benzeri görülmemiş hukuk skandallarının yaşandığı kumpas davaları döneminde CHP olarak defalarca dile getirdiğimiz gibi bugün de söylediklerimizin arkasındayız. Nasıl ki kumpas davaları döneminde bu hukuksuzlukları, yapılan haksızlıkları dile getirdiysek bugün de dile getiriyoruz.”

CHP’NİN İADE-İ İTİBAR KANUN TEKLİFİNİ YASALAŞTIRALIM

“Eğer ki bugün Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturan Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘aldatıldık‘ sözünde en ufak bir samimiyet kırıntısı varsa gelsinler, bundan 9 ay önce, 4 Temmuz 2014 tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğumuz İade-i İtibar (Kumpas Mağdurlarının Hukuksal Haklarının İadesi) Kanun Teklifi’ni derhal yasalaştıralım. Hükümet eliyle büyük hukuk skandallarının gerçekleştiği ve birçok kesimin mağdur olduğu kumpas davalarının büyük utancının temizlenmesi için açık teklifte bulunuyoruz, sözlerinizde samimiyseniz gelin halkımızı aldatıldığınıza inandırın ve İade-i İtibar Kanun Teklifimizi kabul edin.

“ÖZÜR DİLEMEK İÇİN ‘ALDATILDIK’ DEMEK YETMEZ”

“Özür dilemek için ‘aldatıldık’ demek yetmez. Özür dilemek kanunla olur. Komutanlarımızın ve ailelerinin çalınan geleceklerini, karartılan hayatlarını ve yaşadıkları acıları bir parça olsun telafi edebilmek için İade-i İtibar Kanun Teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi yasama çalışmalarını sonlandırmadan yasalaştırmayı Hükümete ve AKP Grubuna teklif ediyorum.
ANKARA (DHA)