Hasip Kaplan da siyaseti bırakıyor!

Sırrı Süreyya Önder'in ardından HDP'de ikinci fire geldi. Hasip Kaplan seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

Hasip Kaplan da siyaseti bırakıyor!

Kamil ELİBOL- Ankara

Milletvekili genel seçimleri öncesi Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) ikinci fire geldi. İmralı ile yürütülen çözüm süreci görüşmelerine katılan İstanbul milletvekili Sırrı Süreyya Önder'den sonra, Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da genel seçimlerde aday olmayacağını açıkladı.

1999'da Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yapan ve 2007'den beri Şırnak milletvekili olan Hasip Kaplan 7 Haziran seçimleri öncesi aday olmama kararı aldı. Kaplan, olaylı başlayan İç Güvenlik Paketi görüşmeleri arasında bu kararını kuliste sohbet ettiği CHP ve MHP'li bir grup milletvekili ile paylaştı.

Hasip Kaplan SÖZCÜ’ye yaptığı açıklamada  gençlerin önüne açmak istediğini belirtti ve “Arkadan gelen donanımlı gençler var. Onların önünü açmak ve onlara fırsat vermek için aday olmayacağım. Ancak partimin başarılı olması için çalışmaya devam edeceğim” dedi.

“BARAJ SORUNUMUZ YOK”

Milletvekili genel seçimlerine parti olarak katılma kararı alan HDP'nin yüzde 10'luk seçim barajını aşması konusunda bir sıkıntıları olmadığını savunan Kaplan, “Özellikle İstanbul'a yükleneceğiz. HDP olarak baraj endişemiz yok. Barajı aşıp Meclis'te daha çok sandalye sayısına sahip olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

HASİP KAPLAN KİMDİR?

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunu olan Kaplan, avukatlık yaptı. 2007 ve 2011’de, BDP destekli bağımsız milletvekili seçildi. BDP Grup Başkanvekilliği de yapan Kaplan, daha sonra yeni kurulan HDP'ye geçti. 4 kitabı bulunan Kaplan, aktif siyasetten çekildikten sonra avukat mesleğine dönecek.

Sırrı Süreyya Önder bırakıyor Sırrı Süreyya Önder bırakıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...