Hasta tutsaklar ölüme terkediliyor

Ağbaba: Hasta tutsakların durumu hiçbir pazarlığın konusu yapılmadan derhal çözülmeli.

Hasta tutsaklar ölüme terkediliyor

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, hasta tutsak Abdullah Kalay hakkındaki soru önergesinde Kalay hakkındaki “cezaevinde kalamaz” raporuna karşın tahliye kararı verilmemesi ve Kalay’a kalp krizi geçirdiği sırada geç müdahale edildiği iddialarını gündeme getirmişti. Önergeyi yanıtlayan Bakan Bozdağ, Kocaeli Üniversitesi’nin Aralık 2013, 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun Ocak 2014 tarihli çelişkili raporları için Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Genel Kurulu’nun 25 Eylül 2014 tarihinde sağlık kurulu raporu yayımladığına işaret etti.

AĞBABA: HASTA TUTSAKLARA RAPOR İŞKENCESİ SÜRÜYOR!

“Abdullah Kalay, Kocaeli 2 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda tutuluyor. Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından cezaevinde kalamayacağına ilişkin raporu var. Buna rağmen, Adli Tıp Kurumu’nun raporuyla cezaevinde tutuluyor. Diğer tüm hasta tutsaklar gibi Kalay da ölüme terkedilmiş durumda. Hasta tutsakların durumu hiçbir pazarlığın konusu yapılmadan derhal çözülmeli. İnsan hayatı her türlü siyasi hesabını üzerinde tutulmalı.”

ADLİ TIP: HAYATINI YALNIZ İDAME ETTİREBİLİR

Bozdağ, Kalay’ın Kocaeli 2 No’lu F Tipi Ceza İnfaz Kurumu’nda barındırıldığını, Kocaeli Üniersitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından cezaevinde kalamayacağına ilişkin rapor verilmesi üzerine, Kalay’ın İstanbul Adli Tıp Kurumu 3. İhtisas Kurulu’na sevkedildiğini, kurul raporunda hükümlünün mevcut hastalığının ağır hastalık kapsamında değerlendirilmediği ve hayatını ceza infaz kurumunda yalnız idame ettirebileceğinin belirtildiğini savundu.

ÇELİŞKİ GİDERMEK İÇİN 9 AY RAPOR BEKLENDİ

Bozdağ, Kocaeli Üniversitesi’nin 30 Aralık 2013 tarihli rapor ile 3. Adli Tıp İhtisas Kurulu’nun 24 Ocak 2014 tarihli raporu arasındaki çelişkinin giderilmesi için, Adli Tıp Kurumu Başkanlığı Genel Kurulu tarafından 25 Eylül 2014 tarihinde bir rapor düzenlendiğini kaydetti. Bozdağ verdiği yanıtta Kalay ile ilgili raporu şunları kaydetti:

REVİR BULUNAN CEZAEVİ ŞARTLARINDA KALABİLİR

“Herhangi bir akıl hastalığı ya da zeka geriliği tespit edilmediği, kişinin sağlık kuruluşlarının mahkumlara ayrılan bölümlerinde yatışının sağlanması halinde mevcut tanıları ve muayene bulguları ile hayatına kesin olarak tehlike doğuracak tıbbi dellilerin tespit edilmediği, kanunda belirtilen ağır hastalık, sakatlık kapsamında değerlendirilmediği, hayatını yalnız idame ettirebileceği, tedavisi ve poliklinik kontrollerinin sağlanarak, doktoru ve acil müdahale yapılabilecek reviri bulunan cezaevi şartlarında infazına devam edilebileceği, hastalıklarının ilerlemesi veya vasfının değişmesi durumunda son durumunu gösterir sağlık kurulu raporunun gönderilmesi ile yeniden değerlendirme yapılabileceği oy birliği ile mütalaa olunur.”

ACİL PATOLOJİK DURUMU YOK

Bozdağ, Kalay’a kalp krizi geçirdiği sırada geç müdahale edildiği iddialarına ilişkin olarak ise, “13 Nisan 2012 tarihinde göğüs sıkışması ve terleme şikayeti ile ilgili olarak barındığı odanın çağrı butonuna basması üzerine görevli memurlarca odasına gidildiği, hükümlüye ilk müdahalenin kurum sağlık memuru tarafından yapıldığı, yapılan muayenede şikayetinin kalp krizi olabileceği düşünülerek 112 Acil Servis ekibinin çağrıldığı, acil servis tarafından yapılan muayene sonucunda hükümlünün acil patolajik bir durumunun olmadığı anlaşıldığı, bu işlemlerin ifası esnasında herhangi bir gecikmenin olmadığı, hükümlüye geç müdahale edildiğine dair iddiaların gerçeği yansıtmadığı bildirilmiştir” dedi.

YALNIZ KALABİLİYOR AMA PANODA TALİMATLAR BULUNUYOR

Bozdağ, “Adı geçenin kalmakta olduğu bölümdeki blok panosunda, her personelin göreceği şekilde sağlık durumu hakkında hassas davranılması gerektiği yönünde talimatın bulunduğu bildirilmiştir” dedi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...