Sözcü Plus Giriş

HDP’li vekil adayı serbest bırakıldı

Van'da aralarında HDP'li vekil adayının da bulunduğu bir grup İpek Yolu İlçesi Karşıyaka mahallesinden kent merkezine doğru yürümek istedi.

Güncellenme: 00:54, 22/10/2015
HDP’li vekil adayı serbest bırakıldı

Yürümekte ısrar eden HDP 8’inci sıra Milletvekili adayı Zozan Yeliz Yıldırım ve HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva ile birlikte 10 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan 10 kişiden HDP 8’inci sıra Milletvekili adayı Zozan Yeliz Yıldırım, HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva ve 8 kişi serbest bırakıldı.

Belediye başkanlarının gözaltına alınması, tutuklanması ve görevden uzaklaştırılmaları ile operasyonları gerekçe gösteren bir grup, akşam saatlerinde Van’ın İpek Yolu İlçesi Karşıyaka mahallesinden kent merkezine doğru yürümek istedi.

Ancak geniş güvenlik önlemleri alan polis, aralarında HDP 8’inci sıra Milletvekili adayı Yıldırım, HDP Van İl Eş Başkanı Hayva’nın da bulunduğu grubun, kent merkezine dağru yürümelerine izin vermedi. Bunun üzerine gerginlik yaşandı.

Polis, milletvekili adayı Yıldırım, İl Eş Başkanı Hayva’nın da aralarında bulunduğu 10 kişiyi gözltına aldı. Gözaltına alınan alınan 8 kişi Van Emniyet Müdürlüğü’ne götürülürken, ara sokaklardaki gerginlik ise bir süre devam etti.

SERBEST BIRAKILDILAR

Van’ın Karşıyaka Mahallesi’nde yürümekte ısrar ettikleri için polis tarafından gözaltına alınan HDP 8’inci sıra Milletvekili adayı Zozan Yeliz Yıldırım, HDP Van İl Eş Başkanı Derya Hayva ve 8 kişi serbest bırakıldı. Gözaltındaki 10 kişinin emniyetteki ifadelerinin ardından savcılık talimatı ile serbest bırakıldıkları belirtildi.

Yayınlanma Tarihi:21:28,