Reklamsız Sözcü

Hıristiyanlar Meryemana`ya koştu

Hıristiyanlar Meryemana`ya koştu

android-time 14:02
Hıristiyanlar Meryemana`ya koştu
Hıristiyanlar Meryemana`ya koştu

Latif SANSÜR – Ayşe Havva GEYİK / KUŞADASI (Aydın), (DHA)- İZMİR`in Selçuk İlçesi`ndeki Meryemana Evi, İsa peygamberin doğumunun kutlandığı gecede, Ege bölgesinin çeşitli il ve ilçelerinde yaşayan Hıristiyanlar ile ayin için Türkiye`de bulunan turistler ve ayini izlemek isteyen Müslümanların akınına uğradı.

Noel için düzenlenen özel ayine katılmak için gelenler önce Meryemana Evi`ni ziyaret etti. Daha sonra mum yaktı. Oldukça kalabalık bir grubun izlediği, dün akşam yapılan ayinde Türkçe başta olmak üzere çeşitli dillerde dualar ve ilahiler okundu. Ayini yöneten papaz bu gecenin ekmek kadar aziz olmasını diledi. Dünyaya barış dileğinde bulunan papaz, ayinin büyük bölümünü Türkçe yönetti. Hep beraber okunan ilahilerden sonra, ayinin sona erdiğini söyleyen papaz, herkesin yanındakine sarılarak iyi niyet dileklerini iletmesini istedi. Ardından sıraya girenlere kutsal kabul edilen ekmekten ikram etti. Ayin sonrası kutsal pınarlardan su içenler, son olarak dilek panosuna niyetlerini astı. Dini dileklerin yanında kiminin ev, kiminin eş, kiminin de sevdiği takımın bu yıl şampiyon olması istediklerini panoya asmaları dikkat çekti.

Turizm Profesyonelleri Örgütü SKAL`ın yaptığı organizasyon ile Kuşadası`ndan kalabalık bir grup da ayine katıldı. Kuşadası SKAL Başkanı Rıdvan Kavi, turizmin dil, din, ırk ayırımı yapmadığını belirterek, Kuşadası`nda yaşayan yabancıların Noel`ini kutladı.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Aydın / Kuşadası – Latif SANSÜR – Ayşe Havva GEYİK
2015-12-25 10:06:01

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:1909.05.2016
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more