Sözcü Plus Giriş
GALERİ AYM'den akıl tutulması bir karar daha 2 Haziran 2015 14:16
1 Burçak Cürül Öztürk \ bozturk@sozcu.com.tr

Tamamı erkeklerden oluşan Anayasa Mahkemesi, imam nikâhı kıymak için önce resmi nikâh kıyma şartını kaldırdı. Resmi nikâhtan önce imam nikahı kıyan çiftlere iki aydan altı aya kadar hapis cezası veren maddeyi oy çokluğuyla ile iptal etti. Karar avukatlar ve kadın hakları savunucuları tarafından tepkiyle karşılanırken "Dini nikâhın resmi nikâhın alternatifi mi olacak?", "çocuk istismarcılarından ve çok eşli erkeklerden oluşan bir toplum mu istiyoruz?" sorularını da akıllara getirdi.
2 Kararının gerekçesi jet hızıyla açıklandı: Dini özgürlük!

Anayasa Mahkemesi, resmi nikah öncesi dini nikah yaptıranlara ceza verilmesini içeren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili madddesini iptal kararı, 4'e karşı 12 oyla alındı. Mahkeme, karara gerekçe olarak, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü ile özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olmasını gösterdi.

Oysaki Resmi nikah olmadan dini nikah kıyan imam ile çiftlere 2 aydan 6 aya kadar hapis cezası verilmesi öngörülüyordu.
3 Hafıza yoklama: 1999’da aynı başvuru reddedilmişti

Anayasa Mahkemesi, resmi nikah öncesi dini nikah yaptıranlara ceza verilmesini içeren Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) ilgili maddesini iptal kararı, 4'e karşı 12 oyla alındı. Mahkeme, karara gerekçe olarak, düzenlemenin din ve vicdan özgürlüğü ile özel hayatın korunması ilkelerine aykırı olmasını gösterdi.

AYM, Ahmet Necdet Sezer’in başkanlığı döneminde 24 Kasım 1999 tarihinde benzer bir iptal istemini, oybirliğiyle reddedip düzenlemenin Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olmadığı belirtmişti.
4 Kadın ve çocuğu terk eden eşler için cesaretlendirici bir karar

Nikah akdi bir sözleşmedir ve kazanılan haklar adına mutlaka kayıt altına alınmalıdır. Bu karar resmi nikahın gerekliliğini ortadan kaldırmaz; fakat Dini nikâhın resmi nikâhın alternatifi haline gelerek kadını kamusal ve özle alanda güvencesiz bırakacak. Ayrılmalarda, ölümlerde kadının da çocuğun da kanunen hiçbir hakkı olmayacak.
5 Ayrıca sistemin de resmi nikah üzerine kurulduğunu düşünürsek miras hakkından çocuğun neshebi gibi konularda ciddi sorunlar ortaya çıkacak.
6 AYM, imam nikahıyla gelin edilen çocukları meşrulaştırdı

Avukatlar ve kadın hakları savunucuları da karara tepkili. Hak savunucularının ortak cümlesi, bu kararın erken yaşta ve zorla evliliklerin önünü açacağı ve kadını güvencesiz bırakacağı yönünde.

Anayasa Mahkemesi verdiği bu skandal karar ile çocuk cinsel istismarının önüne geçecek son duvarı da yıkmış oldu. Böylece her üç evlilikten birinin çocuk evliliği olduğu ülkemizde çocuk yaşta evlilikler hızla artacak.
7 Çok eşliliği patlatacak

İmam nikâhının nicel anlamda herhangi bir sınırlaması olmadığını düşünürsek, resmi nikâhlı eş aynı zamanda birden fazla kadın ile imam nikahı da kıyabilecek.

Türk kadınları için bir güvence olan resmi nikâhın yerine imam nikâhı ön plana çıkarılması kadını sosyal haklardan yoksun bırakacağı gibi toplumda hiçsizleştirecekte.
8 'Boş ol, boş ol, boş ol'

AYM'nin akıl tutulması bu kararı ile toplumda 'kuma' algısı yaratacak. Erkeğin tek bir sözüyle toplumda 'dul' damgası yiyecek yüzlerce kadın; nafakayı rüyasında görecek, çocuğun babasını kanıtlamak zorunda kalacak.
9 Muta Nikahı hayranlarına 'müjde'

‘Aynı evde birlikte yaşayanlara ceza yoksa imam nikahıyla birlikte yaşayanlara da ceza verilmez’ diyen ve bu gerici tavrı Anayasanın ‘eşitlik’ maddesine dayandıran Anayasa Mahkemesi üyeleri bu kararın ardından erkeğin belli bir ücret karşılığında anlaşarak kadınla kıydığı Muta Nikahının da önünü  açmış oldu.
10 Peki, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ne işe yarar?

Anayasa Mahkemesi'nin dini nikahı kararını değerlendiren Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam ise "Bu karar resmi nikahın gerekliliğini kaldırmaz. Bu karar çocuk yaşta evliliklere kapı açmamalı"  açıklamasıyla yetindi.
11 AYM'yi ülkenin gerçeklerine çağırıyoruz ve soruyoruz....

Türkiye'nin derdi; evlenmeden birlikte yaşamak isteyen ama imam nikahı hevesiyle yanıp tutuşan çiftler mi?
12
13