Sözcü Plus Giriş

KAMİL ELİBOL/ANKARA

265 bin polisi yakından ilgilendiren değişiklik ile “meslekten çıkarmayı” gerektiren suçlara yenileri eklendi. ‘'Paralel Yapı'' kapsamında haklarında adli ve idari soruşturma açılan polislerin tele-kulak suçundan meslekten atılmasının da önü açıldı.

Yasadışı telefon dinleme, izleme ve bu kayıtların yayılması meslekten ihraç suçu kapsamına alındı. Görevli olmadığı halde elektronik ortamda veya bilgisayar loğlarında kişisel verilerle ilgili sorgulamak yapmak, bu şekilde elde edilen bilgileri paylaşmak ya da yayım yoluyla log kayıtlarını değiştirmek veya silmek de ihraç kapsamına alındı.

SOSYAL MEDYA CEZASI

Öğrendiği kişisel bilgi ya da belgeleri yetkisiz kişilerle paylaşan/basın yayın kuruluşlarına sızdıran ya da sanal ortamda yayan polisler de meslekten ihraç edilecek. Faceboook ve twitter gibi sosyal paylaşım siteleri üzerinden; Türk milletini, T.C. Devletini, TBMM'yi, hükümeti, devletin yargı organlarını, devletin askeri veya emniyet teşkilatını alenen “aşağılayan” polisler de meslekten çıkartılacak.

ASTLARINI DÖVMEK

Düzenlemeyle 12 ay ile 24 ay süreli kıdem durdurma cezasını kapsayan dövme ve tehdit fiili yürürlükten kaldırıldı. Astlarına, aynı rütbedeki ve diğer mesai arkadaşlarına söz, yazı ya da eylemle hakaret eden veya dövme girişiminde bulunan personele 4 ay kıdem tenzili cezası verilecek.

Eski tüzükte 10 ay süreli kıdem durdurmayı gerektiren, “borçlanıp ödememeyi alışkanlık haline getirmemek” suçunda esnekliğe gidildi. Bu konuda ‘'Beş yıl içerisinde 5 kez cezalandırılmış olma” hükmü getirildi. Böylece, 5 yıl içinde aynı suçtan beşinci kez cezalandırılanlar kıdem durdurma ile karşı karşıya kalacak.