Sözcü Plus Giriş

Hüseyin Aygün o görüntülerin çıkarılmasını istedi!

CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün, YSK'ya başvurarak, AKP'nin seçim reklamında yer alan semah sahnelerinin çıkarılmasını talep etti.

Güncellenme: 23:13, 28/05/2015
Hüseyin Aygün o görüntülerin çıkarılmasını istedi!

Oda TV’nin haberine göre Aygün bugün Yüksek Seçim Kurulu’na başvurdu. Dilekçesinde, 7 Haziran seçimleri için hazırlanan reklamdaki ‘Semah bölümü'nün, 298 Sayılı Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 58. Maddesinde yer alan “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde dini ibareler bulundurulması yasaktır” ifadesine aykırı nitelik taşıdığını söyleyen Aygün, “Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetinin bir ritüeli olan Semah, AKP'nin seçim propagandasında bir reklam aracı olarak kullanılamaz.  Bu nedenle, 298 Sayılı Kanunun 58. Maddesine göre gerekli incelemenin yapılması ve reklam filminde yer alan ilgili bölümün çıkarılmasını arz ve talep ederim” ifadelerini kullandı.

Yalova Cemevi'nin temeli atıldı

Yalova Cemevi’nin temeli atıldı

Aygün’ün verdiği dilekçe şöyle:

“7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak olan Milletvekili Genel Seçimleri kampanyasında AKP'nin “AK Parti #CanımTürkiyem 2015 Reklam Filmi”nin 134 ile 139. saniyeleri arasındaki, ‘Semah bölümü', 298 Sayılı Seçimin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 58. Maddesinde yer alan “Propaganda için kullanılan el ilanları ve diğer her türlü matbuat üzerinde dini ibareler bulundurulması yasaktır” ifadesine aykırı nitelik taşımaktadır.

 

'Balkon değil, pencereye bile çıkamayacak'

‘Balkon değil, pencereye bile çıkamayacak’

Semah, Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetleri esnasında icra edilen birritüeldir. Semah, mürşidin desturuyla saz, deyiş, nefesler eşliğindebaşlar ve gülbengle sona erer. Alevi Bektaşi toplumu, “Biz Cebrail gibi, mürşidimize ulaşmak amacıyla ve onun duyduğu sevinci duymak için semah döneriz” der.Semaha katılan insanlar, Mansur darında erirler, akarlar, katre-zerre iken güneş olurlar.

AKP, 13 yıllık iktidarı süresince Alevi Bektaşi toplumunu, ibadet mekânı olarak Cemevlerini, bir ibadet olarak Ayin-i Cem'i de tanımamaktadır.

Hal böyleyken semah ibadetini seçim propagandasında bir reklam ve propaganda aracı olarak kullanmakta hiçbir sakınca görmemektedir.

'Bırak çerez parasından biraz emekliye verelim'

‘Bırak çerez parasından biraz emekliye verelim’

Alevi Bektaşi toplumunun Ayin-i Cem ibadetinin bir ritüeli olan Semah, AKP'nin seçim propagandasında bir reklam aracı olarak kullanılamaz.

Bu nedenle, 298 Sayılı Kanunun 58. Maddesine göre gerekli incelemenin yapılması ve reklam filminde yer alan ilgili bölümün çıkarılmasını arz ve talep ederim. 28.05.2015

Hüseyin AYGÜN

CHP Dersim-Tunceli Mv.

TBMM İHİK Üyesi”

 

Buca'da temsili Gezi Parkı

Buca’da temsili Gezi Parkı

 

Yayınlanma Tarihi:21:56,