İç güvenlik paketi artık hayatımızda

TBMM’de benimsenen iç güvenlik paketi ile hayatımıza yenilikler girecek.

İç güvenlik paketi artık hayatımızda

ANKARA / SÖZCÜ

Yasanın onaylanmasının ardından artık yeni suçlar ve polisin yeni yetkileri olacak.Kişinin üzeri polis amirinin sözlü emriyle de aranabilecek.

Benimsenen yasa maddeleri uyarınca, elle dıştan kontrol hariç kişinin üstü ve eşyası ile aracının dışarıdan bakıldığında içerisi görünmeyen bölümleri de aranabilecek. Bu arama acele hallerde sonradan yazıyla teyit edilmek üzere polis ya da jandarma amirinin sözlü emriyle yapılabilecek. Benimsenen diğer maddeler ile gelen düzenlemeler de şöyle:
– Polis, başkalarının can güvenliğini tehlikeye düşürenleri, fiilleri ayrı bir suç oluşturmadığı takdirde, kişinin can güvenliğinin sağlanması bakımından koruma altına alabilecek ya da olay yerinden uzaklaştırabilecek.

– Polis sadece, ‘müşteki, mağdur ve tanıkların istemesi halinde' evde veya iş yerinde ifadelerini alabilecek.

– Polis, kendisine veya başkalarına, iş yerlerine, konutlara, kamu binalarına, molotof, patlayıcı, yanıcı, yakıcı ve benzeri silahlarla saldıran veya saldırıya teşebbüs edenlere karşı saldırıyı etkisiz kılmak amacıyla silah kullanabilecek.

– Toplantı ve gösteri yürüyüşlerinin dağıtılmasında, kişilerin yakalanmasında boyalı su da kullanılabilecek.

– Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde Emniyet Genel Müdürü veya İstihbarat Dairesi Başkanının yazılı emriyle, iletişim tespiti yapılabilecek

– Eylemlerde havai fişek, molotof ve benzeri el yapımı patlayıcılar, demir bilye ve sapan” bulundurulması ve taşınması yasak olan maddeler kapsamında ele alınacak. Bunları taşıyanlar, 2 yıl 6 aydan 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.

– Eylemde yüzlerini tamamen veya kısmen bez vesaire unsurlarla örterek toplantı ve gösteri yürüyüşüne katılmak da suç kapsamına alındı. 3 yıldan 5 yıla kadar hapis cezası uygulanacak. Bu kişiler molotof da kullanırsa cezanın alt sınırı 4 yıldan az olamayacak.

– Eylemlerde örgüt ve topluluklara ait amblem, işaret taşımak, üniformaya benzer giysilerle eyleme katılmaya da ceza geliyor. Buna göre, suç sayılan afiş, pankart, döviz, resim, levha, araç, gereçler taşıyarak, bu nitelikte sloganlar söyleyerek veya ses cihazlarıyla yayınlayarak katılanlar altı aydan üç yıla kadar hapis cezası alacak.

– Toplumsal olaylarda kamu mallarına verilen zararlar ile gerçek ve tüzel kişilerin mallarına verilen zararların devletçe karşılanması halinde, ilgili idare bunu sorumlulara rücu edecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...