Sözcü Plus Giriş

Erdoğan SÜZER / ANKARA

AKP Hükümeti'nin, seçim öncesinde başlattığı atama furyasını seçim sonrası “geçici hükümet” döneminde daha da hızlandırarak sürdürmesine rağmen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın tüm atamaları onaylaması “etik” tartışması başlattı. Son dönemde yapılan atamalarda ağırlıklı olarak AKP'ye yakınlığıyla bilinen bürokratların tercih edildiği, bunun da siyasi ahlak kurallarıyla örtüşmediği ifade ediliyor.

SEZER “ETİK” DEDİ ONAYLAMADI

10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 2002 seçimleri öncesinde ANAP-DSP-MHP Hükümetinden gelen bürokrat atama kararnamelerinin hiç birini imzalamamış, gerekçesini de “seçim öncesi atama yapmak etik değil” sözleriyle açıklamıştı. Dahası, Sezer'in acil olanlar dışındaki tüm atama taleplerini geri çevirip, “atama kararnamesi göndermeyin” çıkışı üzerine dönemin Sağlık Bakanı Osman Durmuş tepki olarak 39 bürokrat için yeni bir kararname göndermiş, bu operasyon da Sezer'in “etik/ahlak” engeline takılmıştı.

ERDOĞAN ETİK BULUYOR

Ahmet Necdet Sezer'in aksine, AKP Hükümeti'nin seçim öncesinde ve sonrasında yaptığı yüzlerce atama Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'da “etik” kaygısına yol açmadı. Erdoğan, seçim öncesinde yurt genelinde bir taraftan mitinglerini sürdürürken diğer yandan da hükümetten gelen ve “siyasi” olduğu ifade edilen bürokrat atamalarının hemen hemen hiç birini geri çevirmeyin onayladı. Erdoğan ile Davutoğlu Hükümeti arasında atama konusunda Hazine Müsteşarlığı başta olmak üzere birkaç kurumda anlaşmazlık çıktığı, bunların da “etik” gerekçe taşımadığı belirtiliyor.

Son güncelleme: 17:34 24.06.2015
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more