Sözcü Plus Giriş

Foto: CİHAN

Kayseri miting alanında ilk konuşmayı Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız yaptı. Ardından AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili Mehmet Özhaseki konuştu. Kayseri'de bir lokantada yemek yiyen Başbakan Ahmet Davutoğlu, bir saatlik gecikmeyle miting alanında konuşmaya başladı. Tehditlere rağmen meydanları dolduran kardeşlerimi tebrik ediyorum diyerek konuşmasına başlayan Başbakan Davutoğlu, geçen hafta Ankara'da yaşanan saldırı nedeniyle mitingi ertelediklerini ve sonrasında “Kayseri'ye selam vermeden selam almadan” seçim kampanyası olmayacağı kararıyla miting yaptıklarını söyledi.

“BİRKAÇ ÇABULCUYA MEYDAN BIRAKILIR MI?”
Kayseri meydanından Abdullah Gül'e de selam göndererek konuşmasını sürdüren Başbakan Davutoğlu, “Ankara'da ki saldırı sonrasında mitinglerimize Bursa'dan başladık. Tehditler vardı. Buna karşın başladık. Görkemli Bursa mitinginden sonra Kayseri mitingini yapıyoruz. Kayserili her şeyin hakkını verir. 1 Kasım'da da bizim hakkımızı verecektir. Bizi terörün yıldıramayacağını, boğun eğmeyeceğimiz göstermek için seçimlere kadar mitinglerimizi sürdüreceğiz. Türkiye'nin her yerindeyiz. Başımızı kanımızı koyduk bu yolda. Diğer partilerin salonlarda televizyonlar da yaptıkları seçim çalışmalarını meydanlarda yapmalarını isterdik. Biz meydanları boş bıraksalar da Türkiye teröre boğun eğmeyecek demek için her gün farklı meydanlarda olacağız. Bir takım söylentiler olmuş. Mitinge katılmamak için. Kayseri teröriste boyun eğer mi? Birkaç çapulcuya meydanı bırakır mı? Bunun için Kayseri'deyiz. Acımızı yaşayacağız. Tedbirimizi alacağız. Meydanlara ineceğiz. Milletimizle kucaklaşacağız” diye konuştu.

‘DÖKÜLEN KANLARIN HESABI SORULACAK’
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Hakkari'de terör örgütü PKK tarafından yapılan saldırı sonrasında 3 askerimizin şehit olduğunu açıkladı. Başbakan, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “7 Haziran'dan bu tarafa Türkiye terörle imtihan ediliyor. Bu saldırılara uğruyor. Polislerimiz askerlerimiz çeşitli görevlerde olan kamu görevlilerimiz şehit oldu. Yüksekova'da 3 askerimizi şehit verdik. 20 kadar teröristi öldüren askerlerimizi söz veriyorum. Her şehidimizin kanlarının hesabını damla damla soracağız. Kurban Bayramı’nda Diyarbakır'da namazı kıldım. Yüksekova'ya gittim. Onlarla karavanaya kaşık salladım. Hala gözlerinde imanla ateşi görüyorum. Askerlerimize, şehitlerimize söz veriyorum. Tek bir terörist kalmayana kadar, tek bir silah Türkiye'ye yöneltilmeyene kadar mücadelemiz sürecek. Biz bu mücadeleyi yaparken kenardan seyredenler var. Kaçanlar var. Bunları sizinle konuşmaya geldim. Geçen hafta cumartesi günü sivil halkımız canlı bomba kurbanı oldu. 100 kadar vatandaşımız hayatını kaybetti. Bunların hedefi Türkiye'dir. Kayseri Diyarbakır, Edirne, Bursa'dır. Bu şehirlerimizi saldırılara karşı dimdik duracak. Burada hedef ülkemizdir, milletimizdir, birliğimizdir, dirliğimizdir. Geleceği yürüyüşümüzün engellenmesidir. Bu saldırılar Türkiye'nin önüne kesmek için yapılıyor. Ama durduramayacaklar. Kesemeyecekler. Huzur ve istikrarı ortadan kaldırmak seçimleri etkilemek için yapıyorlar. Milletimizin sandığa yansıyacak iradesinin zaafını sağlamak için yapılıyor.”

‘MASKELERİNİ İNDİRMEK İÇİN KONUŞMAYA KARAR VERDİM’
Başbakan Ahmet Davutoğlu, 7 Haziran seçimleri sonrasında yaşananlarla ilgili artık konuşacağını ifade ederek, “Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'nin maskelerini indirmek için konuşmaya karar verdim” dedi. Davutoğlu, CHP ve MHP liderini eleştirerek, şunları söyledi; “Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli ile ortak tavır geliştirmek için çağrıda bulundum. Bahçeli sorumsuzluğu ile hayır dedi. Kayserililer, Bahçeli ağzından hiç evet duydunuz mu? Bize terörle mücadele için hayır dedi. Hükümet kuralım dedik hayır dedi. Erken seçime gidelim dedik hayır dedi. Sayın Ecevit, koalisyon teklif ettiğinde içimize sinmiyor demişlerdi. Katil demişlerdi. Onlarla koalisyon kurdular, bize hayır dediler. Seçim hükümeti kurmaya gittiğimizde, gelin terörle mücadele edelim dedik, hayır dediler. Bu hükümette CHP ve MHP'de birlikte olması gerekirdi. Siz terörle mücadele edin. Biz kenardan seyrederiz dediler. Kenardan seyrederken ahkam kestiler.”

KILIÇDAROĞLU'NA ÇAĞRIDA BULUNDU”
Başbakan Davutoğlu, Kayseri mitinginden CHP ve MHP liderine bildiklerini açıklama çağrısında bulunarak, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Kılıçdaroğlu, Ankara saldırı sonrasında yaptığım davete olumlu cevap verdi. Bir saat görüştüm. Bunu esefle söylüyorum. Bir parti genel başkanı yada üyesinin yapmayacağı şekilde siyasi malzeme yaptı. Utanmadan sıkılmadan. Konuştuklarımızın söylersem zor durumda kalacağımızı söylediler. Blok siyasetinden umudunu kesince şantaj siyasetine başladı. Bildikleri ne varsa söylesinler. Terörle ilgili şunları paylaşalım diye bürokratları gönderdim. Devletin istihbarat daire başkanı bilgi sundu. Sandım ki karşımda devlet liderliğini bilen insanlar var. Bilsinler ki bizim gizlimiz yok. Sağımızda solumuzda iki şahitle yürüyoruz yolumuzda. Attığımız her adımdan Allah'a hesap vereceğimizi biliyoruz. Rabbimizden saklamadığımız, ki saklanmaz. Milletimizden de saklamıyoruz. Ne biliyorlarsa konuşsunlar.”

“Siyaset ahlak işidir, nezaket işidir” diyen Başbakan Davutoğlu, “Devlet işlerini görüştüğünüzde muhatabınız güvenmek ister. Dışarıda görüştüklerinizi şantaj malzemesi olarak kullanırsan Sayın Kılıçdaroğlu ve Bahçeli gibi o zaman bize konuş konuştuğun kadar demek düşer” dedi.

“KILIÇDAROĞLU İLE GÖRÜŞÜRKEN DAHA DİKKATLİ OLACAĞIM”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP lideri ile görüşme yaparken daha dikkatli olacağını dile getirdi. Davutoğlu, bunun sebebini şöyle anlattı; “Kılıçdaroğlu'na sesleniyorum. Bundan sonrada seninle oturup konuşurken aklımda şunu tutacağım. Karşımda konuştuğum devletin meselelerini günlük siyaset malzemesi olarak kullanan kişi olarak göreceğim. Devlet meselesini konuşurken kılı kırk yararak konuşacağım. Hepimiz insanız. İnsan olmalıyız. Ahlaklı olmalıyız. Sözümüze sadık olmalıyız. Neymiş beni zor durumda bırakacak şey. Bildiğini söylesin. Tehdit ve şantajla siyaset yapılamayacağını onlara öğreteceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi kitlesi de hicap duymuştur.”

‘UÇAK DA OLSA AYNI MUAMELEYİ GÖRECEKTİ”
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Suriye sınırında düşürülen milliyeti belirsiz insansız hava aracıyla ilgili de açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, “Suriye sınırımızda güvenlik güçleri milliyeti belli olmayan hava aracını düşürdü. Biz angajman kurallarını ihlal etmiş olanlara seyirci kalmayacağımızı söyledik. Bir insansız hava aracını düşürdük. Uçak olsaydı da aynı muamelede bulunurduk. Angajman kuralları hangi ülke, gerekçe ne olursa olsun hava sahamızı, sınırımızı ihlal ederse sınır güvenliğimizi korur gerekeni yaparız. Herkes ayağın denk alsın” diye konuştu.

‘BAHÇELİ O ÇANTAYI BANA DA GÖSTERDİ’
Başbakan Ahmet Davutoğlu, konuşmasının sonunda, 7 Haziran seçimleri sonrasında koalisyon hükümetinin CHP ve MHP'nin tutumları yüzünden kurulmadığını dile getirerek, ne yaşadıklarını anlattı. Bahçeli'nin televizyon programında gösterdiği siyah çantayı koalisyon görüşmelerinde kendisine de gösterdiğini aktaran Başbakan Davutoğlu, “Görüşmemizde bana da çantayı gösterdi. İçindekileri açmadı. Kağıtları gösterip biz size hayır diyeceğiz dedi. Her şeyde hayır diyeceğiz dedi. Her şeye hayır diyen bir lider olur mu? Terörle mücadele için bana hayır diyenden terörle mücadele edecek lider olur mu? Seçim hükümetinde milletvekiline baskı kuran ve bakan yaptırmayan liderden terörle mücadele beklenir mi? Bizi sorumlulukta yalnız bırakan Bahçeli'ye destek verecek misiniz?” şeklinde konuştu.

Başbakan, konuşmasının sonunda partilerinin programlarını anlatarak, gelecek yıl atanacak öğretmenlerin tamamının şubat ayında atanacağını duyurdu. Engellilere de yıl sonuna kadar atama sözü verdi.

Yayınlanma Tarihi:19:48,