Sözcü Plus Giriş

İktidar, taksimetreyi seçime beş kala açtı

Başbakan’ın esnafa verdiği ÖTV müjdesinin CHP önergesi olduğu ortaya çıktı.

Güncellenme: 06:59, 14/05/2015
İktidar, taksimetreyi seçime beş kala açtı

Ahmet Davutoğlu'nun taksici esnafına verdiği ÖTV müjdesi, üç yıl önce CHP tarafından teklif edildi. 

Emin ÖZGÖNÜL

CHP'nin  üç yıl önce öneriyi Meclis'e sunduğu, ancak AKP'nin komisyonda beklettiği ortaya çıktı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun taksici esnafına verdiği ÖTV müjdesi CHP'nin çıktı. CHP'nin aynı konuda tam üç yıl önce kanun teklifi hazırlayarak TBMM'ye sunduğu, ancak iktidar partisinin bu teklife olumlu görüş vermeyerek, Plan Bütçe Komisyonu'nda beklettiği ortaya çıktı.

Başbakan Davutoğlu önceki gün Ankara'da taksici esnafı ile buluştu ve ‘'Büyük müjde'' diyerek taksi, minibüs, servis aracı ve halk otobüslerinin, 2016 sonuna kadar yenilenmesi durumunda ÖTV alınmayacağını açıkladı. ‘'Araçlarınızı yenileyin, ÖTV'niz bizden, hayırlı olsun'' dedi.

CHP, 15 Şubat 2012 günü aynı konuda TBMM'ye bir kanun teklifi vermişti. İstanbul milletvekili Umut Oran'ın teklifi, 3 yıldır Meclis Plan Bütçe Komisyonu'nda bekliyor. İktidar partisi olumlu görüş vermediği için de teklif ele alınamadı.

SAMİMİYETSİZLİK, İŞGÜZARLIK

Teklif sahibi Oran, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada “Sayın Başbakan'ın ve iktidar partisinin yaptığı, samimiyetsizlik, işgüzarlık. Seçime 20 gün kala mı ÖTV konusu akıllarına geldi. Üç yıldır kanun teklifimizi TBMM'de sümen altı ettiler, şimdi kendi önerileriymiş gibi gündeme getirip seçim yatırımı yapıyorlar. Esnafın yararına olduğu için olumlu düşünüyorum. ÖTV konusu hayata geçerse memnun olurum” dedi.