Sözcü Plus Giriş

FOTO:DHA

Kadıköy Belediyesi’nin bu yıl “Barış İçinde Cumhuriyet” başlığı ile düzenlediği Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ilki Haydarpaşa Garı’nda gerçekleştirildi. Tarihi gardaki törene Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın konuşması damga vurdu. Haydarpaşa Garı’nın şu an çalışmadığını hatırlatan Ortaylı “Burası için planlanan projelere hayır demek yetmez. Hayır diyorsak alternatifinin ne olması gerektiğini bilmemiz gerek. Bu garın çevresinde Selimiye Kışlası, Numune Hastanesi var. Bu alan çok büyük bir kültür parkı haline getirebilinir” dedi.

FOTO:DHA

KADIKÖYLÜLER AKIN ETTİ

Tarihi Haydarpaşa Garı’nda dün akşam düzenlenen kutlamalara yüzlerce Kadıköylü Türk bayrakları ile katıldı. Büyük bir coşkunun yaşandığı “Cumhuriyet Gecesi”etkinliğinde “Cumhuriyet Fotoğrafları” sergisi de yer aldı.  Etkinlikte Prof. Dr. İlber Ortaylı “Cumhuriyet Türkiyesi’nde Eğitim” konulu bir konuşma gerçekleştirdi. İstanbul Senfoni Orkestrası da Cumhuriyet konulu besteleri seslendirdi.

“Tarihi Haydarpaşa Garı’nda Cumhuriyet’in 92. Yılını kutlamanın coşkusunu ve mutluluğunu yaşıyoruz” diyen  Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, “Cumhuriyet’in bize kazandırdığı değerler geri alınmaya ve Cumhuriyet’in kuruluşundan bu yana aldığımız mesafe geri işletilmeye çalışılıyor. Cumhuriyet’in korunması ve geleceğe taşınması bizim temel amacımız olmalı. Cumhuriyet’in değerlerini sonsuza kadar koruyacağız” diye konuştu.

 

“HAYIR DEMEK YETMEZ”

Prof. Dr. İlber Ortaylı da  “Haydarpaşa Garı 100 yılı aşkın bir zamandır ayakta. Ancak şuan çalışmıyor. Peki Gar ne olacak? Burası için planlanan projelere hayır demek yetmez. Hayır diyorsak alternatifinin ne olması gerektiğini bilmemiz gerek. Bu garın çevresinde Selimiye Kışlası, Numune Hastanesi var. Bu alan çok büyük bir kültür parkı haline getirebilinir” diye konuştu.

FOTO:DHA

Kutlamanın sonunda Haydarpaşa Garı merdivenlerine çıkan Kadıköylüler hep birlikte 10. Yıl marşını okudu. (DHA)