Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ/ANKARA

Eğitim-İş Sendikası, devlet okullarında harf devrimine saldırıların hız kesmediğini savunarak Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde “Gülnihal” isimli Osmanlıca bir gazete çıkarılmaya başlandığını açıkladı.

Eğitim-İş'ten yapılan yazılı açıklamada, ”İktidara geldiği 2002 yılından beri Atatürk ilke ve devrimleri üzerinde yükselen laik, demokratik Türkiye Cumhuriyeti'ni ortadan kaldırmayı hedefleyen AKP, bu doğrultuda yaptığı düzenleme ve uygulamalarla, bilimsel, laik, ulusal ve demokratik eğitimi tasfiye etmektedir” denildi. Konuyla ilgili suç duyurusunda bulunulacağı da vurgulandı.

91 YIL GERİYE

Bu duruma son örneklerinden birinin de Karaman Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi'nde “Gülnihal” isimli Osmanlıca gazete çıkarılması olduğu belirtilen açıklamada, “Gazetenin özellikle, Devrim Yasalarının çıkarılışının 91. yılı olan 3 Mart tarihinde yayınlanması dikkat çekicidir” denildi. Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

”Bu uygulama Cumhuriyete ve devrimlerine açıkça ihanet, harf devrimini yok sayma ve meydan okuma girişimidir. Anayasa'nın “Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve İnkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, devletin gözetim ve denetimi altında yapılır” hükmünü içeren 42. maddesine, Devrim Yasalarına, MEB Yasası'na, MEB Eğitim ve Kültür Yayınları Yönetmeliği'ne, MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği'ne aykırıdır.19. MEB Şurası'nda Osmanlıcanın okullarda zorunlu olarak okutulması tartışmaya açılmış, Mustafa Kemal'in harf devrimine karşı bir konum alınmıştır. Osmanlıca dersinin gündeme getirilmesinin ardına gizlenen amacın, bu dilin öğrenilmesi değil “Yeni Osmanlıcı” bir siyasetin dayatılması olduğunu, bu durumun da her haliyle bir karşı devrim uygulaması olduğunu defalarca belirttik. Karamanoğlu Mehmet Bey'in bundan tam 738 yıl önce “Bugünden sonra hiç kimse divanda, dergahta, bergahta, mecliste ve meydanda Türkçe'den başka dilde söz söylemesin” diyerek dil birliğine vurgu yaptığı topraklarda, Türkçe'nin yok sayılarak Osmanlıcanın üstün tutulması manidardır. ”