Reklamsız Sözcü

Irak’ta Türk düşmanlığı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dostu da askerimizin çıkartılmasını istedi.

android-time 15:57
Irak’ta Türk düşmanlığı
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dostu da askerimizin çıkartılmasını istedi.

Saygı ÖZTÜRK / ANKARA

Cumhurbaşkanı Rece Tayyip Erdoğan, başbakanlığı döneminde Irak’ın Necef kentinde Şii Lider Ayetullah Sistani’yi ziyaret etmişti. Erdoğan’ın yakın dostu Sistani’nin bugün yayınladığı fetva, yetkilileri şoke etti. 

Foto: Reuters – Ayetullah Sistani yayınladığı fetva ile Türk yetkilileri şoke etti

Türk askerinin takviyeli olarak Musul yakınına yerleşmesinden sonra, Türkiye ile Irak Merkezi Hükümeti arasında süren gerginlik giderek tırmanıyor. MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun Bağdat’ta yaptığı temaslardan istenilen sonuç alınamazken, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın dostu Irak Şii Lideri Sistani de askerimizin topraklarını terk etmesini istedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlığı döneminde, Irak’ın Necef Kentinde bulunan Şii Lider Sistani’yi ziyaret etmişti. Erdoğan ve Sistani arasındaki görüşmelerde önemli kararlar da alınmıştı. Bir fetva yayınlayan Sistani, Türkiye’nin, Irak’ın toprak bütünlüğüne saygı duymasını ve topraklarında bulunan Türk askerlerinin derhal ayrılmasını istedi.

Daha önce Sistani bir fetva yayınlayıp, IŞİD’e karşı savaşacak Iraklıların yerlerinin cennet olduğunu belirtmiş ve onbinlerce Iraklı IŞİD’e karşı savaşmak için başvurmuştu. Sistani’nin Musul’u işgal eden IŞİD’e karşı savaş hazırlığının başladığı bir dönemde Türk askerinin Musul önlerine gelmesi ise dengeleri değiştirdi.

BASRA’DAN TEHDİT

Irak’ın Basra kentinde bulunan Türk Konsolosluğu da tehdit altında tutuluyor. Basra’daki İslami Direniş Hareketi yayınladığı bildiride konsolosluğun 72 saat içerisinde kapatılmasını istedi. Aksi halde sonuçlarına katlanılacağı tehdidinde bulundu.

Genelkurmay yetkilileri ise askerimizin orada herhangi bir bölgeyi işgal etmediğini, Kürdistan yerel yetkililerinin ve Irak Milli Savunma Bakanlığı’nın daveti üzerine eğitim amaçlı olarak Beşika’da bulunduğunu belirttiler. Yetkililer, bölgedeki hareketlilik nedeniyle askerlerimizin güvenliği için takviye yapıldığını bunun dışında herhangi bir amaç bulunmadığını sözlerine eklediler.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 19:0911.12.2015
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more