Sözcü Plus Giriş

Kamil ELİBOL / ANKARA

Diyarbakır ve Suruç'ta düzenlenen kanlı intihar eylemlerinin ardından El-Kaide bağlantılı “Selefi” gruplara dönük, Planlı İstihbarat Faaliyeti dosyaları yeniden açıldı.

Canlı bomba saldırıları sonrası Suriye ve Irak bağlantılı IŞİD hücreleri için İstihbarat Şubeleri “önleyici”, Terörle Mücadele birimleri ise “adli” dinleme kararı çıkartmak için mahkemelere başvurdu.

EGM TALİMAT VERDİ

13 Ekim 2014'de Adıyaman'dan IŞİD'e katılan Orhan Gönder'in Diyarbakır'daki HDP mitinginde, Şeyh Abdurrahman Alagöz'ün de Suruç'ta kendini patlatmasından sonra askıya alınan 50'e yakın operasyon dosyası raflardan indirildi.

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün talimatı üzerine İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubeleri, IŞİD'in canlı bomba dahil olası terörist eylemlerine karşı “önleyici” çalışma başlattı.

MAHKEME KARARI ALINDI

Emniyetin başvurusu üzerine Adıyaman Cumhuriyet Başsavcılığı, 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nden teknik ve fiziki takip kararı çıkarttı. Haklarında dinleme ve izleme kararı alınan cihat bölgeleriyle bağlantılı kişilerinin neredeyse tamamının daha önce kapatılan dosyadaki “hedef” kişiler olduğu anlaşıldı.

İKİ BOMBACI TAKİP EDİLDİ

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü, Diyarbakır bombacısı Orhan Gönder'i bir ay, Suruç'ta intihar eylemi yapan Şeyh Abdurrahman Alagöz'ü ise yaklaşık iki ay boyunca dinledi. Gizlilik kuralı gereği telefonla haberleşmeyen iki canlı bomba, kendilerini profesyonelce kamufle etti.

Adıyaman'da ‘'Dücane'' kod adlı M.K.'ye bağlı IŞİD hücresinden 30 kişinin halen Suriye'de bulunduğu ve sözde cihat için savaştığı tespit edildi. İstihbarat birimleri, 30 Adıyamanlı IŞİD'çinin Türkiye'de gerçekleştirilebilecek; intihar saldırısı, bombalı sabotaj vb. eylemlerde kullanılabileceklerini değerlendiriyor. Bu kişilerin Adıyaman'da Sait Ağa Camii'nde bir araya geldikleri istihbarat raporlarına yansıdı.