Sözcü Plus Giriş

Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinin tartışıldığı şu günlerde IŞİD militanları çalışmalarını tam gaz sürdürüyor. IŞİD’liler Türkiye sınırını, olası bir müdahale için patlayıcılarla dolduruyor.

Gaziantep’in Karkamış İlçesi karşısındaki Suriye’de denetimi elinde bulunduran ve dün sınır hattındaki bazı bölgelere patlayıcı döşerken görülen IŞİD militanları bugün yine aynı bölgeye geldi. IŞİD militanları bugün de yine toprağa patlayıcı yerleştirdi.

Karkamış’ın karşısındaki Suriye’nin Halep kentinin Cerablus ilçesini kontrolünde tutan IŞİD militanları dün sınır hattına yakın bir noktaya geldi ve toprağa patlayıcı döşedi. Sınırda nöbet tutan askerlerin hemen yakınındaki bölgede gözüken ve kamuoyunda geniş yankı uyandıran IŞİD militanları bugün öğle saatlerinde yine sınıra yakın bir noktada görüldü. Sınır hattına gelen 3 IŞİD militanından birisi silahıyla önlem alırken, diğer 2 militan ise kazdığı toprağa patlayıcı yerleştirdi.

TSK’DAN GAZETECİLERE KİMLİK KONTROLÜ

Sınır hattında bu gelişmeyi takip eden bazı gazeteciler askerler tarafından yasak bölgeyi görüntülediği gerekçesiyle polise şikayet edildi. Şikayet üzerine sınır hattına gelen polisler, 2 muhabiri İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Gazeteciler burada kimlik tespitlerinin yapılmasının ardından serbest bırakıldı.

FÜZE BATARYALARI

Güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye çıkarıldığı Karkamış’ta, Suriye’yi gören hakim noktalar ile kritik bölgelerde teyakkuz durumuna geçildi. Karkamış’a 5 kilometre uzaklıktaki Türkyurdu Mahallesi’nin Suriye’yi gören hakim bir tepesine füze batarya sistemi kurulduğu görüldü. Füze bataryalarının kurulu olduğu alana sivillerin geçişine izin vermeyen askerler, termal kameralar ile Suriye tarafını sürekli izleyerek gelişmeleri anlık olarak üstlerine bildirdiği kaydedildi. (DHA)

“Türkiye, Suriye’de askeri müdahaleye hazırlanıyor”

Tanklar Suriye sınırına yerleştiriliyor

Tanklar Suriye sınırına yerleştiriliyor

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more