IŞİD davasını kararttılar

IŞİD militanlarının Niğde’nin Ulukışla ilçesinde ikisi asker ve polis üç kişiyi öldürmesi ve 9 kişinin de yaralanmasıyla ilgili dava ertelendi.

IŞİD davasını kararttılar

Niğde Ağır Ceza Mahkemesi'nde yarın başlaması gereken duruşma bu kez de “güvenlik zafiyeti” gerekçesiyle yapılmayacak. Dava dosyası karar vermesi için Adalet Bakanlığı'na gönderildi.

Niğde Ulukışla'da ikisi asker ve polis üç kişiyi öldüren Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının yarın görülmeye başlanması gereken davasının “güvenlik” gerekçesiyle başka bir ile nakledilmesi talep edildi. Emniyet, valilik ve adli birimlerle yapılan yazışmalar sonunda dosya karar vermesi için Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlığın vereceği karar bekleneceği için yarın başlaması gereken yargılama yine ertelenmiş oldu. Niğde Emniyet Müdürlüğü'nün nakil talep yazısında, haziranda yapılacak genel seçim döneminde davanın çeşitli legal ve illegal gruplar tarafından propaganda malzemesi yapılarak halkın provoke etmekte kullanılacağı iddia edildi.

Cumhuriyet’ten Ahmet Şık’ın haberine göre; IŞİD militanları Benjamin Xu, Çendrim Ramadani ve Muhammed Zakiri ile birlikte ikisi Azerbaycan, altısı Türkiyeli toplam 11 sanık hakkında açılan davanın 12 Ocak 2015'te görülmesi gereken ilk duruşması başlamadan 9 Şubat'a ertelenmişti.

Gerçek neden seçimler

Niğde Ağır Ceza Mahkemesi, 29 Ocak 2015 günü il emniyet müdürlüğüne bir yazı göndererek davayla ilgili alınacak güvenlik önlemlerinin yeterliliği ve güvenliğin sağlanıp sağlanamayacağının kendilerine bildirilmesini istedi.

Ertesi gün İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt imzasıyla mahkemeye davanın başka bir ile nakledilmesinin gerektiği anlatılan 12 maddelik bir yanıt gönderildi. Ulukışla'da saldırının yaşandığı 20 Mart günü IŞİD'cilerin yakalanmasının ardından galeyana gelen halkın saldırganları linç etmek istediği hatırlatılan yazıda, Orta Anadolu'da her siyasi görüşten “milli duyguları yoğun” olarak yaşanan insanların bulunduğu, şehit ve gazi sayısının yüksek olduğu hatırlatıldı.

Halen tutuklu bulunan saldırganların IŞİD'le takas edildiği ya da edileceğine ilişkin “dedikoduların” ya pılmasının da davaya olan ilgiyi arttırdığı belirtilen yazıda, “Örgütün Türk Devleti'ne savaş açtığının, terör örgütünün ilimizde meydana gelen bu olaydan dolayı intikam alacağı şeklinde tehditte bulunmasının halk arasında tepkiye sebep olduğu” öne sürüldü. Emniyet Müdürü Kurt'un yazısında haziranda yapılacak genel seçimlerde davanın çeşitli legal ve illegal gruplar tarafından propaganda malzemesi yapılarak halkın provoke edilebileceği iddiasında da bulunuldu. Davaya çevre il ve ilçelerden de “aynı hassasiyetlerle” katılım olacağı, medyanın yoğun ilgi göstereceği, Reyhanlı katliamının Ulukışla saldırısıyla irtibatlı olduğu iddialarının da ilgiyi arttıracağı belirtilen yazıda, sanıkların Ankara'dan Niğde'ye getirilişleri sırasında güzergâh üzerinde zafiyet yaşanabileceği iddia edildi.

‘Zarar kaçınılmaz'

Niğde adliye binasının hem davanın görülmesi için hem de güvenlik açısından riskli olduğu belirtilen emniyet yazısında, “Davanın Niğde'de görülmesi halinde güvenlik tedbirleri en üst seviyede alınmaya çalışılacak, ancak bu süreçte vatandaşların şüphelilere yönelik olası tepkilerine karşı alınacak tedbirler ve olası müdahalelerde vatandaşların ve kamunun zarar görmesi kaçınılmaz olabilecektir. Şüpheliler ve kamu güvenliğinin sağlanmasında ciddi zorluklar yaşanabileceği, güvenlik önlemlerinin yeterli olmayacağı, bunun için olası müdahalelerde vatandaşların ve kamunun zarar göreceği, şiddet içerikli toplumsal olayların çıkmasına zemin oluşturabileceği öngörülmektedir” denildi.

Güvenlik zafiyeti iddialarının yanı sıra Niğde Ağır Ceza Mahkemesi, adliye binasının ve duruşma salonlarının yetersiz olduğu gerekçesiyle Niğde Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan yeni bir duruşma salonu da talep etti. Niğde Başsavcısı Ahmet Tekne, mevcut duruşma salonunun teknik ve fiziki açıdan yetersiz olduğunu yeni bir yer tahsisinin de mümkün olmadığı yanıtını verdi.

Bu gelişmeler üzerine davanın başka bir nakli hakkında karar vermesi için tüm dosyalar Adalet Bakanlığı'na gönderildi. Bakanlık karar verene kadar duruşma yapmak mümkün olmayacağı için dava bir kez daha ertelenmiş oldu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...