IŞİD’e karşı ortak operasyon başladı

Dışişleri, IŞİD'e karşı ABD ile ortak operasyona başlandığını açıkladı.

IŞİD’e karşı ortak operasyon başladı

Dışişleri Bakanlığı Suriye’de faaliyet gösteren IŞİD’e karşı ABD ile ortak operasyona dün akşam saatlerinde başlandığını açıkladı.

Edinilen son bilgilere göre, Türk savaş uçaklarının Halep’in kuzeyindeki 7 IŞİD mevziini vurduğu belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı, IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında basın açıklaması yaptı.

Bakanlık tarafından yapılan yazılı açıklamada Türkiye uçaklarının, koalisyona ait savaş uçaklarıyla birlikte, IŞİD hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başladığı belirtilerek “Türkiye ve ABD arasında DEAŞ’la mücadele konusundaki mevcut işbirliğinin daha da derinleştirilmesi yönünde alınan kararlar hakkında kamuoyuna bilgi sunulmuştu. Türk Hava Kuvvetlerinin Uluslararası Koalisyon’un DEAŞ’a karşı yürütülen Özgün Kararlılık Harekatı çerçevesinde devam eden hava operasyonlarına katılımına ilişkin teknik nitelikteki belge de ABD ile 24 Ağustos 2015 tarihinde imzalanmıştı. Savaş uçaklarımız, bu çerçevede, Koalisyon’a ait savaş uçaklarıyla birlikte, Suriye’de belirlenen ülkemiz güvenliğine de tehdit oluşturan DEAŞ hedeflerine karşı dün akşamdan itibaren ortak hava harekatı gerçekleştirmeye başlamıştır. Terör örgütleriyle mücadele, Türkiye bakımından öncelikli bir ulusal güvenlik konusudur. Bu mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Türkiye, 2013 yılından bu yana terör örgütleri listesine aldığı DEAŞ’tan kaynaklanan terör tehdidinin bertaraf edilmesine yönelik çabalara aktif desteğini ulusal düzeyde ve Uluslararası Koalisyon bünyesinde kararlılıkla sürdürecektir” denildi.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA GELDİ

ABD Ankara Büyükelçiliği de IŞİD hedeflerine karşı ortak operasyon hakkında açıklamalarda bulundu.

Büyükelçilik, sosyal paylaşım sitesi Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Türkiye’nin hava operasyonlarına katılımı için “Türk Hava Kuvvetleri dün gece koalisyonun IŞİD teröristlerine yönelik koordineli hava operasyonlarına katılmıştır. Türkiye’nin koalisyon hava operasyonlarına katılımı ortak düşmanımızı geriletme ve yenilgiye uğratma kapasitemizi güçlendirmektedir” dedi. DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...