Sözcü Plus Giriş

1961  Sivas doğumlu İsmet Yılmaz, 1982 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Denizcilik Meslek Yüksekokulu makine bölümünü ve 1987 yılında da İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. 1990 yılında İsveç Malmö Dünya Denizcilik Üniversitesinde Master derecesini “Gemi İşletmeleri Teknik Yönetimi” alanında yaptı. 2002 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Özel Hukuk Ana Bilim dalında, Özel Hukuk alanında Yüksek Lisansını tamamladı. 20 yıl kamuda ve özel şirketlerde Denizcilik sektöründe Mühendis ve Müşavir Avukat olarak hizmet verdi. 31 Aralık 2002 ile 8 Mayıs 2007 tarihleri arasında Denizcilik Müsteşarlığında Müsteşar olarak görev yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır.

Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 114 üncü maddesi gereğince 22 Temmuz 2007 Türkiye genel seçimleri öncesi tarafsız Ulaştırma Bakanı olarak görev yapmıştır. 31 Ekim 2007 tarihinden itibaren de Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı olarak görev yapmıştır. 24. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye girmiştir. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin 3. döneminde Vecdi Gönül’ün yerine Milli Savunma Bakanlığına atanmıştır. 25. Dönem Sivas Milletvekili olarak TBMM’ye tekrar girmiştir.

26 Haziran 2015 tarihinde Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından 30 Haziran ve 1 Temmuz 2015’te yapılacak TBMM başkanlık seçimleri için TBMM başkan adayı olarak gösterilmiş,[1] 1 Temmuz 2015 tarihinde 4. turda seçilmiştir.

SİYASİ KİMLİĞİ

TBMM Başkanlığı seçimi yine AKP'nin üstünlüğü ile tamamlandı ve Sivas Milletvekili, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz 258 oy ile Meclis'in  26. Başkanı oldu.

İki fakülte mezunu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü' görüşe sahipti. Binali Yıldırım'la okuldan başlayan arkadaşlığı onu önce bürokrasi sonra siyasetin üst noktalarına taşıdı.

ESKİ ÜLKÜCÜ

Sivas Gürün doğumlu olan Yılmaz, 1980 öncesi ‘ülkücü' görüşe sahipti. Hemşehrisi Muhsin Yazıcıoğlu MÇP'den ayrılıp BBP'yi kurduğunda bu partiye yakın durdu. AKP iktidara geldiğinde önce bürokrat olarak sonra siyaset saflarında bu partiye geçti.

Yılmaz'ın en büyük referansı Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım. Onunla tanışıklığı 1990'lı yıllara dayanıyor. İsveç'in Malmö şehrinde Dünya Denizcilik Üniversitesi'nde master yaparken Yılmaz ile Yıldırım'ın yolları kesişti.

SIRADIŞI BAKANLIK

Binali Yıldırım önce onu Denizcilik Müsteşarlığı'na getirdi. 2007 seçimlerine giderken Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarının ‘3 aylık seçim dönemi bakanı' olması beklenirken, Denizcilik Müsteşarı olan İsmet Yılmaz bakanlık görevine getirildi. Seçimden sonra kısa bir süre Kültür Bakanlığı Müsteşarlığı yaptı. 2011'de Sivas'tan milletvekili seçildi. Daha sonra da Vecdi Gönül'ün yerine Milli Savunma Bakanı oldu.

KETUM BAŞKAN

2004 yılında uygulamaya giren yük ve yolcu gemilerine ÖTV'siz akaryakıt verilmesi uygulamasını İsmet Yılmaz hayata geçirdi. Yılmaz'ın Denizcilik Müsteşarı iken yıldızı parlatan diğer bir başarısı da Türk gemilerinin kara listeden önce gri sonra beyaz listeye geçirilmesi oldu. Seçim dönemi bakanlığı dışında 4 yıldır MSB görevini yürüten İsmet Yılmaz ‘ketum' olma özelliğiyle de dikkat çekiyor.