Sözcü Plus Giriş

FOTO:Sözcü

Şenol Gezer / İSTANBUL

İstanbul Ataşehir’deki bir inşaatın şantiyesinde el bombalarıyla gözaltına alınan Suriyeli gece bekçisi Muhammed Has Cesam, El Muhaberat ajanı çıktı. Ajan, TEM Şube’de sorguya alındı.

Suriyeli ajanın yakalanmasına yönelik operasyon önceki gece gerçekleşti. Alınan bir istihbaratı değerlendiren İstanbul Emniyeti’ne bağlı Ataşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı ekipler, Esatpaşa Mahallesi’ndeki bir inşaat şantiyesine baskın düzenledi. Şantiyenin Vecibe Sokak üzerindeki kurulu barakasına giren ekipler, üzerinde kimlik bulunmayan Suriye uyruklu 22 yaşındaki Muhammed Has Cesam’ı gözaltına aldı.

FÜNYEYLE PATLATILDI

Barakada arama yapan polisler, Cesam’ın oturduğu koltuğun altına zulalanmış bir kutu buldu. Şüphe üzerine şantiyeye Bomba İmha Şube Müdürlüğü ve Olay Yeri İnceleme Şube Müdürlüğü elipleri çağrıldı. Fünye ile patlatılan kutudan el yapımı basınç tesirli bomba çıktı.

TEM SORGULUYOR

Bu aşamdan sonra soruşturmayı, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü (TEM) ekipleri devraldı. Vatan Caddesi’ndeki TEM Şube’de sorguya alınan Suriyeli Cesam’ın yaklaşık 1.5 yıl önce Türkiye’ye giriş yaptığı tespit edildi. Suriye gizli servisi El Muhaberat ajanı Muhammed Has Cesam’ın sorgusu devam ediyor. Şüphelinin hedefinin sorgudan sonra ortaya çıkacağı belirtildi.

Yayınlanma Tarihi:15:52,