Sözcü Plus Giriş

İstanbul’un gizli yarası: Çocuk ‘seks işçileri’

Aile şiddeti başta olmak üzere birçok sebep yüzünden İstanbul'a kaçan çocuklar kirli pazarların tarafı haline geliyor. Birçoğu bedenleri takas ediyor...

Güncellenme: 12:24, 21/09/2016
İstanbul’un gizli yarası: Çocuk ‘seks işçileri’

Baskıdan, aile içi şiddetten kaçmak için İstanbul'a gelen çocuklar kentin karanlık arka sokaklarında bedenlerini yemek için, barınmak için veya para için takas ediyor.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberi; İstanbul’daki korkunç gerçeği gözler önüne serdi. Çoğu 14-18 yaş arasında ama aralarında 10-11 yaşında olan da var. Bu küçük kız çocukları, kentin karanlıklarla dolu arka sokaklarında bedenlerini parayla, yemekle, barınacak bir yerle, uyuşturucuyla takas ediyorlar. Sayıları yüzlerle ifade ediliyor ama sürekli hareket halinde oldukları için tam sayı bilinmiyor.

KÜNTAY’IN ÇALIŞMASINDAN ŞOKE EDEN DETAYLAR

İstanbul'da 18 yaş altında “ticari seks işçisi'' olarak sömürülen yüksek risk altındaki kız çocukları hakkında ilk sosyolojik araştırmayı gerçekleştiren Güliz Erginsoy ile bu verilere dayanan bir de kitap yazan sosyolog Prof. Dr. Esin Küntay, “Bunun bir coğrafyası var'' diyor.  Bu kızlar, Anadolu yakasında başta Kadıköy olmak üzere Bostancı, Maltepe, Avrupa yakasında ise başta Beyoğlu'nun arka sokakları, Etiler, Laleli, Aksaray, Beylikdüzü'nde bulunuyorlar.

KİMİ DANSÇI, KİMİ MASÖR YAPILIYOR!

Küntay'ın verdiği bilgilere göre bu çocuklar çok hareketli ve esas olarak üç şekilde çalışıyorlar. Discolarda dansçı, şarkıcı olarak, masaj salonlarında ve otostop çekerek. Özellikle yaz aylarında İstanbul'dan Ankara, İzmir, Antalya, Alanya, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Muğla, Fethiye, Manisa, Uşak'a gidiyorlar, bir süre kalıp dönüyorlar.

Küntay, bu acı gerçeği şu sözlerle açıklıyor; “Ortalama 14-18 yaş arasındalar ama 10-11 yaşında kız çocukları da var. 40 senedir bu alanda çalışıyorum ve birçoğu ensest vakası. Ensestten kaçıyor, şiddetten kaçıyor. Erkek arkadaşları da kandırıyor. Namusla bekâret çok sıkı birbirine bağlı. Bekâret giderse iki yolu var. Ya intihara zorlanacak ya da kaçacak. O da kaçıyor. İstanbul'da bunları koruyan büyükleri var, daha evvel gelmiş bu yola kaymış daha büyük ablalar. Erkekler de var ama daha çok kadınlar ağırlıklı bir ilişki demeti. Uyuşturucu kullananlar da var, özellikle içilmesi yasak olan ilaçlar Tarlabaşı'nda satışa sunulduğu için en büyük tehlike o. Bu ilaçları alan kızlar, kendilerinden geçiyor ve o zaman da kendine şiddet uyguluyor.''

PEKİ NASIL ÇÖZÜLECEK?

Prof. Küntay, iğrenç gerçek için çözüm önerileri ise şöyle sıraladı: Sorunun varlığı kabul edilecek. Politik kararlılıkla üstüne gidebilmek için bütçeden pay ayrılması, araştırma yapacak olanlara izin verilmesi lazım. Bu kızların kaldıkları çocuk evlerinde personelin yerinin değişmemesi lazım, çocuklar bağlanıyor.

Tuğçe...

Tuğçe…

12 yaşında canına kıydı

12 yaşında canına kıydı

Yayınlanma Tarihi:11:36,