Sözcü Plus Giriş

Zekeriya ALBAYRAK / ANKARA

Erdoğan'a, “Vatandaşlarınız sizden korkuyor ve sizi diktatör olarak görüyorlar, ne düşünüyorsunuz?” diye soran gazeteci Tom Kankkonen'in, Finlandiya devlet radyo televizyonunda çalıştığı öğrenildi.

Daha önce beş yıl süreyle Türkiye'de de görev yapan ve Türkçe de bilen Finli gazeteci, Türkiye'yi ziyaret eden Finlandiya Cumhurbaşkanının heyetinde yer alıyor. Finli gazeteci Erdoğan'a bu soruyu yöneltince, Cumhurbaşkanından ‘'Hangi kurumda çalışıyorsunuz'' tepkisini aldı.

Gazeteciden Erdoğan'a 'diktatörlük' sorusu!

Gazeteciden Erdoğan’a ‘diktatörlük’ sorusu!

Erdoğan daha sonra da ‘'Diktatörün olduğu bir ülkede herhalde böyle bir soru soramazsınız. Diktatörün olduğu bir ülkede o ülkenin başbakanı ve cumhurbaşkanına ailesi dahil sınırsız hakaretin olduğunu göremezsiniz. Özgürlüklerin sınırsız yaşandığı ülke Türkiye'dir. AB'ye üye ülkelerle de yarışırız. Yazılı ve sosyal medyada, ailem, eşim, çocuklarım olmak üzere her türlü hakaretle karşılaşmaktadır. 13 yıllık süreçte buna sabırla katlandık” dedi.

Erdoğan'dan gazeteciye sert cevap

Erdoğan’dan gazeteciye sert cevap

“13 YAŞINDAKİ KALAŞNİKOFLU ÇOCUK”

Finli gazeteci Kankkonen basın toplantısında Erdoğan'a bu soruyu yönelttikten sonra Türk meslektaşları ile de görüştü ve 1990'lı yıllarda Güneydoğu'da bulunduğunu söyledi. Kısa süre önce yine Güneydoğu'ya gittiğini ve durumun terör anlamında 1990'lardan daha kötü olduğunu söyleyen Finli gazeteci şöyle dedi:

‘'PKK eskiden dağlardaydı şimdi şehirlerde. Diyarbakır'da şehir merkezinde bulunan Demir otelin 300 metre arkasında, 13 yaşında bir çocuk Kalaşnikof tüfekle dolaşıyordu. Bizim yanımıza gelip ‘''Gazeteciler bizden izin almadan röportaj yapamaz' dedi. Bu konuşmanın geçtiği yer, polis merkezine de çok yakındı”

KIZ ERKEK AYRIMINI DA SORMUŞTU

Kankkonen, 7 Kasım 2013'de de Finlandiya'yı ziyaret eden dönemin Başbakanı Erdoğan‘a ‘'Türkiye'de artan bir rahatsızlık ve bazı kesimlerde siz ve hükümetinizin özel hayata müdahale ettiği algısı var. Son örnek kız ve erkek öğrencilerin aynı evde kalmasına müdahale. Buna neden gerek duydunuz?'' diye sormuştu.

Erdoğan ise bu soruyu cevaplamamış ve Finli gazeteciye, ‘'Değerli, arkadaşımı birileri herhalde, özel olarak görevlendirmiş'' diye tepki göstermişti.

Yayınlanma Tarihi:15:45,