Sözcü Plus Giriş

Kadınlara özel tesettür plajı

Geçen yıl Antalya'da açılan kadınlar plajının ardından, bu kez de Ordu'da sadece kadınlar için 3 ayrı plaj yapılıyor.

Güncellenme: 12:14, 25/05/2015
Kadınlara özel tesettür plajı

Deniz AYHAN/ANKARA

Geçen yıl Antalya’da açılan kadınlar plajının ardından, bu kez de Ordu’da sadece kadınlar için 3 ayrı plaj yapılıyor. Ordu’nun AKP’li Belediye Başkanı Enver Yılmaz, projeyi hayata geçirme kararı aldı. Etrafı brandalar ile çevrilip dışarıdan görülmesi engellenecek olan plajlar, 1 Haziran günü açılacak.

Başkan Yılmaz, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Ordu’nun Ünye, Fatsa ve Perşembe ilçelerinde kadınlara özel plajlar yapıldığını belirtti ve ”Burayı ayrımcılığın değil, sosyal devletin gereği olarak, Türk toplumunun örf, adet ve geleneklerine uygun bir yaz dönemi geçirmesi için, kadınlarımızın ihtiyaçlarını giderecek bir tesis olarak düşünüyoruz” dedi.

ANTALYA TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Geçen yıl da turizmin başkenti Antalya’nın AKP’li Belediye Başkanı Menderes Türel, Sarısu bölgesinde 72 dönümlük alana sadece kadınlar için plaj yaptırmış ve büyük tartışmalara neden olmuştu. Mescidi de bulunan plajın cankurtaran, özel güvenlikçi ve garson gibi hizmetlileri de sadece kadınlardan seçilmişti.

Türel eleştiriler üzerine, ”Kadınlarımızın, annelerimizin, kardeşlerimizin talebini yerine getirdik. Onlara daha özgür, kendilerini rahat hissedebilecekleri bir plaj armağan ettik. Antalya'da kimse bize Atatürkçülük, laiklik, cumhuriyet, çağdaşlık dersi vermeye kalkmasın” demişti.