Sözcü Plus Giriş

Kapalıçarşı otel oluyor

AKP’li Fatih Belediyesi’nin gizli projesini The Guardian açıkladı:

Güncellenme: 06:58, 06/05/2015
Kapalıçarşı otel oluyor

YABANCILAR BİLE KAYGILI: İSTANBUL'U RUHSUZ EĞLENCE PARKINA DÖNÜŞTÜRECEKLER
The Guardian, “Fatih Belediyesi'nin 550 yıllık Kapalıçarşı'nın çehresini değiştirmeye çalıştığından endişe ediliyor” diye yazdı. Mimarlık Tarihçisi Uğur Tanyeli'nin “Bu gidişle İstanbul'u ruhsuz eğlence parkına dönüştürecekler” tepkisine yer verildi.

Ünlü İngiliz gazetesi, 550 yıllık tarihi yapıdaki bin 700 dükkanın kapatılarak yerine “han görünümlü otel yapılacağını” yazdı. ‘İstanbul, eğlence parkına mı dönüştürülüyor' başlığı atılan haberde, “250 milyon liralık bu proje, tarihi dokuya zarar verecek” yorumu yapıldı

İngiltere'nin etkili gazetelerinden The Guardian, İstanbul Kapalıçarşı'da gerçekleştirilen yenileme projesi kapsamında çok sayıda esnafın tahliye edildiğine dikkat çekti, “550 yıllık Kapalıçarşı'nın çehresinin daha fazla kâr elde edebilmek için değiştirilmeye çalışıldığı” endişesine vurgu yaptı. The Guardian gazetesi, “Tarihi İstanbul eğlence parkına mı dönüştürülüyor?” sorusunu sordu. Guardian, Kapalıçarşı'yı “Dünyanın en büyük üstü kapalı pazar yerlerinden birisi. İçinde 3 binden fazla dükkan bulunuyor ve günde yarım milyon insan tarafından ziyaret ediliyor” sözleriyle tanımladığı haberinde “Fatih Belediyesi'nin 550 yıllık Kapalıçarşı'nın çehresini daha fazla kâr elde edebilmek için değiştirmeye çalıştığından endişe ediliyor” diye yazdı.

PROJEYE GÖRE 1700 DÜKKAN KAPATILACAK

BBCTürkçe tarafından aktarılan habere göre, gazeteye konuşan 34 yaşındaki Kapalıçarşı esnafı İlyas Öztürk “Tüm paramı bu dükkana harcadım. Yaz sezonu daha yeni başlamış vaziyette” dedi. Haberde 250 milyon liralık Kapalıçarşı projesi kapsamında toplam bin 700 dükkanın kapatılıp yerlerine tarihi han görünümünde otellerin yapılmasının öngörüldüğü belirtildi. Gazete, “Kapalıçarşı projesi gibi yaklaşımların gelen turist sayısını artırma amaçlı olabileceği belirtilse de uzmanların şehrin tarihi dokusunun zarar gördüğü konusunda uyarılarda bulunduğunu” vurguladı. Gazeteye konuşan İstanbul Mimarlar Odası'ndan Mücella Yapıcı'nın, Kapalıçarşı projesini “Çok dar görüşlü bir proje. Tamamen kâr odaklı” sözleriyle eleştirdiğine de dikkat çekildi. (ANKA)