Köpek katliamının sorumlusu İnegöl Belediyesi çıktı

Bursa'da bir arazide bulunan 84 köpek ölüsünün İnegöl Belediyesi tarafından bırakıldığı ortaya çıktı. Belediye Başkanı, 'köpekler havasızlıktan ölmüş' dedi.

Köpek katliamının sorumlusu İnegöl Belediyesi çıktı

Bursa’nın Yenişehir İlçesi Çamönü Köyü yakınlarında dün 84 köpeğin leşinin İnegöl Belediyesi tarafından bölgeye bırakıldığının ortaya çıkmasının ardından İnegöl Belediye Başkanı AKP’li Alinur Aktaş basın toplantısı düzenledi.

Türkiye gündemine bu şekilde gelmekten hoşlanmadığını belirten Aktaş, belediye olarak her canlıya önem verdiklerini söyledi. Belediye bünyesinde iki veteriner istihdam ettiklerini ve hayvan barınağı oluşturduklarını kaydeden Aktaş, barınakta sokak hayvanlarının kısırlaştırılıp tedavileri yapıldıktan sonra küpe takılarak doğaya bırakıldıklarını belirtti.

Bursa'da 84 köpek katledildiBursa’da 84 köpek katledildi

3 SEFER YERİNE TEK SEFERDE GÖTÜRÜLMÜŞLER

Salı akşamı çok talihsiz bir olayın gerçekleştiğini aktaran Aktaş, olayın nasıl meydana geldiğini şöyle anlattı:

24 Şubat 2015 günü saat 22.00 sıralarında çalışanlarımız Bayram B. ve Mustafa D. tarafından 3 seferde götürülmesi gereken hayvanların, ilgili personellerimizin kendi başlarına aldıkları inisiyatifle işi çabuklaştırma adına tek seferde sevk edilmek istenmiştir. Sevkiyat anında olumsuzluk olmaması, köpeklerin aracın kasasından atlamaması ve düşmemesi için aracın kasasına branda çekilmiştir. Hayvanların taşıyıcı personele, sorumlu hekimler tarafından Boğazköy bölgesinde farklı alanlara bırakılması talimatı verilmiş olmasına rağmen, çalışan personel gece karanlığında yolu şaşırıp mevcut bölgeden uzaklaşmışlar.

Köpeklerinin bulduğu cesette sır perdesi aralandıKöpeklerinin bulduğu cesette sır perdesi aralandı

Tabi bu zaman zarfında bir hayli süre geçtiği için personelimiz hayvanların araçta durumlarını kontrol etmeden olayın olduğu yerde hayvanları bırakmışlar. Personellerimizin ihmalkarlığı, havanın karanlık olması ve personelimizin hayvanların son durumuna bakmadan boşaltıp bölgeden uzaklaşmaları böyle talihsiz bir durumu ortaya çıkarmıştır. Hayvanların nakil aracına yüklenme saati dikkate alındığında (saat 18.00 sularında yükleme yapılmıştır), hayvanların güvenliklerini sağlamak amacıyla kasaya çekilen brandanın kasayı havasız bırakması gibi gelişen olaylar sonucunda böyle bir olay ortaya çıkmıştır. Hayvan katliamı yapıyor olsak doğaya bıraktığımız hayvanın kulağını neden küpe takalım? Böyle bir şey yapmayız.”

ÜÇ GÖREVLİ HAKKINDA SORUŞTURMA

Başkan Aktaş, yaşanan bu gelişmeler ve personelin ihmali yüzünden 84 köpeğin oksijensizlikten öldüğünü tahmin ettiklerini kaydederek, şöyle konuştu:

3 yaşındaki oğlunu öldüren babaya 24 yıl istendi3 yaşındaki oğlunu öldüren babaya 24 yıl istendi

“Olayla alakalı taşeron işçiler Bayram B. ve Mustafa D. İle Veteriner Müdürü Mesut K.’nın ifadesi alındı. Arkadaşlarımızın konuyla alakalı savunmalarını istedik. Vali vekilimize gerekli bütün bilgileri aktardım. Olayla alakalı çok üzüntülüyüz. Kasıt asla söz konusu olamaz. İhmal olan arkadaşlarımız kanun nezdinde gerekli hesaplarını vereceklerdir. Konunun takipçisi olduğumuzu bildirmek isterim.”

YENİŞEHİR’DE PROTESTO EDİLDİ

Çamönü Köyü’nde 84 köpeğin leşinin bulunması hayvanseverler tarafından protesto edildi. Yenişehir Atatürk Anıtı önünde toplanan Bursa’dan gelen ve Yenişehir’deki hayvanserlere Yenişehir Belediye Başkanı AK Parti’li Süleyman Çelik, CHP İlçe Başkanı Ahmet Köse, MHP İlçe Başkanı Nihat Doğan, Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Güngör Hatemoğlu, MHP’li Belediye Meclis üyeleri de destek verdi.

Hayvanseverler ile bir araya gelen ve hayvanseverlerin sorularını cevaplayan Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, “Bu olay hepimizi derinden hepimizi üzdü. Ben bu olaydan sonra gece uyku uyumadım. Olay kamuoyuna Yenişehir’den kaynaklanıyormuş gibi aktarıldı. Bu canlar bize emanet. Olayı duyar duymaz olay yerine gittik ve olayı raporlaştırdık. Bu meselenin Yenişehir’le uzaktan yakından ilgisi yok” dedi.

Başkan Çelik, büyükşehir belediyesi ile görüşerek ilçedeki hayvan barınağının iyileştirilmesi için çalışma yapacağını söyledi. Köpeklerin öldürülmesini ellerinde taşıdıkları dövizler ve sloganlarla protesto eden hayvanseverler, sorumluların en ağır biçimde cezalandırılmasını istedi.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDULAR

Bursa Barosu Hayvan Hakları Komisyon Başkanı Güngör Hatemoğlu “Bursa Barosu olarak bu olaya karışan tüm yetkililerin tespiti ve cezalandırılması için çalışacağız. Maalesef bizim yardımımızla ayakta kalan ve yaşayan hayvanlar için hiçbir şey yapılmadığını görüyoruz. Tüm insanlar bu hayvanlardan birinci derecede sorumludur” dedi. Hayvanseverler daha sonra Yenişehir adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...