Sözcü Plus Giriş

Kaymakam, öğretmen eşine soruşturma başlattı

Kaymakam Fatih Yakınoğlu, öğretmen olan eşi hakkında, öğrencisini dövdüğü gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Güncellenme: 13:31, 14/05/2015
Kaymakam, öğretmen eşine soruşturma başlattı

Elazığ’ın Ağın İlçe Kaymakamı Fatih Yakınoğlu’nun Öğretmen Abdullah Lüftü İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak görev yapan eşi Büşra Yakınoğlu, öğrencisi 9 yaşındaki Elif Karaoğlu’nu ellerine sopa ile vurarak dövdüğü iddiasıyla soruşturma başlatıldı.

Kaymakam Yakınoğlu, konuya ilişkin bilgi kirliliği olduğunu belirterek, “Hastane tarafından düzenlenen resmi rapora göre öğrencinin her hangi bir kırığı ve çatlağı mevcut olmayıp, sadece basit tıbbi müdahale öngörülmüştür. Herhangi bir ‘iş göremez’ raporu yoktur” açıklamasını yaptı.

Öğretmen Abdullah Lütfü İlkokulu’ndaki Kaymakam Fatih Yakınoğlu’nun sınıf öğretmeni eşi Büşra Yakınoğlu’nun geçen 24 Nisan tarihinde ödev şiiri ezberleyemediği gerekçesiyle 4’üncü sınıf öğrencisi Elif Karaoğlu’nu sopayla ellerine vurarak dövdüğü öne sürüldü. Ellerinde çizik ve morarmalar oluşan Elif Karaoğlu, okul çıkışı gittiği evinde öğretmeninin kendisini sopa ile dövdüğünü belirterek, durumu annesi Makbule Karaoğlu’na anlattı. Anne Karaoğlu, olayı önce önemsemediğini belirterek, kızına sen ödevini yapmazsan öğretmenin dövebileceğini söylediğini anlattı. Anne Karaoğlu, kızına yemek yemesi için sofra hazırladığını belirterek, şunları söyledi:

“Ellerini yıkamaya giden kızımı sofraya çağırdım ama yemeğe gelmedi, gelemediğini söyledi. Nedenini sorduğumda, pantolonunu çekemediğini söyledi. Gidip baktığımda elleri morarmıştı. Ben de öğretmenini aradım; ‘Büşra hanım sen Elif’i böyle mi yetiştiriyorsun?’ dedim. Bana, ‘Senin kızın hassas ben hepsini dövdüm. Senin kızın hassas olabilir. Ben zaten senin gelmeni bekliyordum’ dedi. Ben de ‘Neredesin?’ dedim, okulda olduğunu söyleyince yanına gittim, ‘Büşra hanım bravo sana’ dedim. ‘Ne var Elif’in elinde’ diye sordu. Alıp baktı sonra da ‘bir şey yok’ dedi ve bana, ‘Kızına sahip çık terbiye ver’ dedi. &20 yaşındaki birinden değil, 9 yaşındaki bir çocuktan bahsediyoruz’ diyerek bağırıştık. Şikayetçi olacağımı söylediğimde ‘istediğin yere git’ dedi. Eşi kaymakam olduğu için hiçbir şey takmıyor.”

Ağın’da bir kahvede garson, baba Osman Karaoğlu, kızının öğretmeni tarafından dövüldüğü iddiları üzerine şikayetçi olmak için rapor almak üzere kızını İlçe Sağlık Ocağı’na götürdü. Karaoğlu, röntgen cihazı bulunmadığı gerekçesiyle yakın olan Malatya’nın Arapgir İlçesi’ne sevk edildi. Arapgir Devlet Hastanesi’nde röntgeni çekilen Elif Karaoğlu ile ilgili Dr. Emine Güler tarafından hazırlanan raporda, “9 yaşındaki çocuk elde şişlik, bir parmakta hafif hareket kısıtlığı ve ağrı şikayetiyle başvurdu. Direkt grafi istendi. BTM ile giderilir. Durum bildirir kati hekim raporudur” yazıldı. Arapgir Devlet Hastanesi’nden doktor raporu aldıktan sonra Ağın İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne giden Osman Karaoğlu, öğretmen Elif Karaoğlu’ndan kızını dövdüğü iddiasıyla şikayetçi oldu. Avukat eşliğinde kızının ifadesi alınan Karaoğlu, daha sonra Elazığ Valiliği’ni arayarak şikayetçi olduğunu söyledi. Vali Yardımcısının kendisini telefonla aradığını belirten Osman Karaoğlu, “Vali Yardımcısı, bana soruşturma başlattıklarını ve müfettiş göndereceklerini söyledi” dedi.

Elif Karaoğlu, öğretmen Büşra Yakınoğlu’nun dövmesi nedeniyle kızı Büşra’nın 13 gün okula gitmediğini, aynı okula gitmek istememesi üzerine onu Ağın’a 22 kilometre uzaklıkta bulunan Saraycık Köyü’nde oturan anne annesinin yanına gönderildiğini anlattı. Elif Karaoğlu, kızının naklinin yapıldığı Sarayçık İlkokulu’nda eğitimini sürdürdüğünü ekledi.

KAYMAKAM, EŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA BAŞLATTI

İlçe Kaymakamı Fatih Yakınoğlu da, ailenin şikayetçi olması üzerine öğretmen eşi Büşra Yakınoğlu hakkında adli ve idari soruşturma başlattı. Yazılı açıklama yapan Kaymakam Yakınoğlu, şöyle dedi:

“İlçemiz öğretmenlerinden Büşra Yakınoğlu’nun bir öğrencisine vurması dolayısıyla hakkında adli ve idari soruşturma devam etmektedir. Ayrıca bu konuda bir bilgi kirliliği olup, hastane tarafından düzenlenen resmi raporuna göre öğrencinin her hangi bir kırığı ve çatlağı mevcut olmayıp, sadece basit tıbbi müdahale öngörülmüştür. Ve de her hangi bir iş göremez raporu yoktur. Kamuoyuna saygı ile duyurulur.”

DHA

Yayınlanma Tarihi:13:30,