Sözcü Plus Giriş

SÖZCÜ / ANKARA

Genç işsizler en çok tüm emeklerine karşın ‘yandaşların' kayırılmasından şikayet etti. Toplantıya katılan gençler çözüm sürecine dönük olarak eleştiri de getirdi. gençler sorunun sadece siyasi değil aynı zamanda ekonomik olarak çözümlenmesini gerektiğine işaret etti.

Kılıçdaroğlu da, hükümetin TBMM'ye sunduğu yabancıların istihdamının önünü açan yasa tasarısının geri çekilmesini istedi.
Kılıçdaroğlu, “Kendi çocuklarınıza iş bulamıyorsunuz yabancılar için yasa getirip iş veriyorsunuz. Hani meşhur bir söz vardır, ‘ayranı yok içmeye…' devamını söylemiyorum. Aynı o tabloyu yaşıyoruz” dedi.

Türkiye'nin bir numaralı sorunun işsizlik olduğuna işaret eden Kılıçdaroğlu, resmi rakamların da gerçeği yansıtmadığı söyledi. CHP lideri,, kamu sınavlarına giren gençlere “hangi gazeteyi okuduğu, hangi siyasi partiye oy verdiği” gibi sorular sorulduğunu belirterek, işe alımlarda etnik köken, mezhep ayrımı, siyasi ayrım yapıldığına işaret etti. “KPSS'yi kaldıracağız diyorlar. Yandaşa zaten kalkmış” diyen Kılıçdaroğlu'nun toplantı sonucunda ortaya çıkan çözüm önerilerinden bazıları şöyle:

-Atama bekleyen öğretmenler yerine asgari ücretin altında maaş verilen öğretmen sorunu çözülmeli.

-Genç girişimcilik Avrupa Birliği'nde olduğu gibi teşvik edilmeli.

-Teşvik kapsamında ilk kez işe alınacak genç personelin ilk yıl SGK masrafı Hazine tarafından karşılanmalı. Genç personelin ikinci da çalıştırılması garanti altına alınmalı.

-Hazine teşviklerinden yararlanılarak yapılan yatırımlarda genç istihdam zorunlu olmalı.

-İşsizlik Sigorta Fonu'nda biriken paralar istihdam yaratma programlarında da kullanılmalı.

Yayınlanma Tarihi:10:37,