Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu: İlk 10 ekonomi bizim için yeterli değil

Kılıçdaroğlu, "İlk 10 ekonomide olmak yeterli değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz" dedi.

Güncellenme: 22:34, 22/03/2015
Kılıçdaroğlu: İlk 10 ekonomi bizim için yeterli değil


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Dünya İş Konseyi Liderler Konferansı’nda yaptığı konuşmada, “Bizim için dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek yeterli bir hedef değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz” dedi. Kılıçdaroğlu, “Ben söz veriyorum; 4 senelik CHP iktidarında Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır, kimse yoksul olmayacaktır” diye konuştu.

CHP'den HDP'ye destek!

CHP’den HDP’ye destek!

Four Seasons at the Bosphorus Oteli’nde düzenlenen konferansta konuşan Kılıçdaroğlu, Türkiye’ye geçen yıl 5,5 milyar dolar yabancı yatırım geldiğine dikkat çekerek, bu rakam ile dünyanın Türkiye’ye hukuki ve siyasi anlamda güçlü bir mesaj verdiğini vurguladı.

Fatih projesinde ölüm tehdidi

Fatih projesinde ölüm tehdidi

Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Türkiye gücünden ve imkanlarından tam olarak yararlanamıyor. CHP Genel Başkanı olarak benim Türkiye vizyonumda başarısızlığa yer yok. Ben, huzurla yaşanan, dünya ile rekabet edebilecek donanımlı bireyleri bulunan, üreten, ürettiren, yeni buluş ve fikirler ortaya koyan Türkiye istiyorum. Ben yatırımın önünde engeller çıkaran, girişime zincirler koyan, kendi emekçilerini yokluğa ve yoksulluğa mahkûm eden devlet yapısı değil; işleyen, çalışan, hayatı kolaylaştıran, insanlarını koruyan devlet istiyorum. Orta seviyede, orta gelir tuzağına kapılmış, her alanda vasat Türkiye asla istemiyoruz. Biz, dünyanın gelişmiş ülkeleri ile yarışan bir Türkiye olmayı istiyoruz. Bizim için dünyanın ilk 10 ekonomisine girmek yeterli bir hedef değil. Biz, insani gelişmişlik sıralamasında da ilk 20 ülkeden biri olmak istiyoruz. Türkiye şu an dünyanın en büyük 19. ekonomisi ama insani gelişmişlikte 190 ülke içinde 69. sırada. Gencecik ve dinamik nüfusu, görkemli tarihi ile ve iyi konumu ile Türkiye bu yere layık değil. Türkiye, baskı rejimi, insan haklarının ihlalleri, yoksulluk ve işsizlikle anılan ülke olmayı hak etmiyor.”

“CHP İKTİDARINDA YOKSULLUK SIFIRLANACAK!

Kılıçdaroğlu, CHP’nin siyasi ve ekonomik stratejilerini de, “katılımcı demokrasi, rekabetçi ekonomi, üretken yatırım, ekonomik ilerlemelerden toplumu yararlandırmak, kalkınmadan elde edilen artıları korumak” olarak sıraladı.
Konferansta katılımcıların sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gelir dağılımı nasıl dengelenir?” sorusuna şöyle yanıt verdi:
“Vergi politikaları, kamu harcamaları, sosyal destek programları ile gelir dağılımı dengelenir. Bir ülkede çocuklar yatağa aç girmezse, huzur bulursunuz. İşsizlik, yoksulluk, sefalet varsa, o ülkede barışı sağlayamazsınız. Temel amacımız, mutlu ve huzurlu bir Türkiye, herkesin işinin, aşının olduğu bir Türkiye. Devleti yönetenin akılcı politikaları ile sorunu çözersiniz. Yani vergi politikasını, bütçe politikasını, sosyal destek programını buna göre yaparsınız, yoksulların tamamını sosyal destek programına alırsınız. Ben söz veriyorum, 4 senelik CHP iktidarında Türkiye’de yoksulluk sıfırlanacaktır, kimse yoksul olmayacaktır.”

Yayınlanma Tarihi:22:33,