Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar!

Fox TV’de yayınlanan “Liderler Fox’ta” programında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu çok önemli açıklamalarda bulundu

Güncellenme: 02:40, 12/05/2015
Kılıçdaroğlu’ndan önemli açıklamalar!

İşte Kılıçdaroğlu’nun konuşmasından önemli satırbaşları şöyle;

– “Şu anda rakip yok piyasada. Normalde olması gereken sayın Davutoğlu. İktidarda olduğunu başbakan olduğunu söylüyor ama koltuğu boş. İkisini de görmüyorum. Seçim meydanlarında ne AKP ne Davutoğlu ne Erdoğan diyorum. Ben seçim meydanlarında halka yapabileceklerimi anlatıyorum.”

– Büyüme oranı her yıl 1 milyon kişiye istihdam sağlayacak bir büyümeyi sağlamalıyız. Bunu sağlamak için en azından ilk yıl yüzde 6 büyümeyi hedefliyoruz. İlk 1 yıl içinde çıkartacağımız yasalardan biri siyasi ahlak yasasıdır. Siyasette ahlakı egemen kılacağız. Siyasete ahlakı egemen kılarsak, bütün sorunları çözmüş oluruz.

– Kaçak Saray’ı “ODTÜ’ye vereceğim. Üniversiteye verilip, bilim merkezi yapacağız. Orası bir bilim yuvası olacak.”  Spikerlerin “Ya Erdoğan çıkmak istemezse?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Herkes yasalara uyacak” dedi.

– Sürekli kaynak soruyorlar. AKP de bizden öğrendi kaynağın ne büyük olduğunu. Bakın, 1923-2002 arasında 57 hükümet toplamda 1,5 trilyon dolar, 2003-2015 arasında AKP 1.9 trilyon dolar harcadı. Tüm vaatlerimizin milli gelire oranı %3 bile değil

– Şu anda rakip yok piyasada. Normalde olması gereken sayın Davutoğlu. İktidarda olduğunu başbakan olduğunu söylüyor ama koltuğu boş. İkisini de görmüyorum. Seçim meydanlarında ne AKP ne Davutoğlu ne Erdoğan diyorum. Ben seçim meydanlarında halka yapabileceklerimi anlatıyorum.”

– Bizim vergi sistemimizde adalet yok. Dolaylı vergiler yine olacaktır. Toplanan vergilerin nasıl dağıtıldığı da açıklanmalıdır. Çok kazanandan çok az kazanandan az vergi alacağız.

– Sayıştaş raporu gelmeden Meclis’ten bütçe geçti. Vergi konusuyla ilgili billboardlar hazırladık engel oldular. Hükümet harcadığı her kuruşun hasabını verecek.

– Lüks araç saltanatına son vereceğiz. İsveç’ten örnek veren Kılıçdaroğlu İsveç’te lüks araç olmadığını belirtti. Memleketi yönetenler Lale Devri yaşıyor.

– Diyanete ‘ben olsam o arabayı iade etmezdim’ diyerek kaçak sarayı aklıyor. Partilere Hazine yardımının adil şekilde olması lazım. Biz islam’cıyız diyenlerin israf batağında olduğunu görüyoruz.

– (cumhurbaşkanı için lüks araç tartışması hakkında) Erdoğan Kendi yaşadığı kaçak sarayı meşrulaştırmak istiyor.

– MEB’nın raporu var. Bu ülkenin 200 bin dersliğe ihtiyaç var. Öğrenciler öğretmene, öğretmenlere öğrencilerine muhtaç. Atanamayan öğretmenlerin tamamını atayacağız. Evet tamamını atayacağız.

– İmam Hatipleri ve Diyanet İşlerini kapatmayacağız bunu kesin ve net söylüyorum. Bir Ak Parti -CHP koalisyonu mümkün olamaz. Yüzde 35 ile iktidar olunur. AK Parti yüzde 34 ile olmuştu.

– HDP meclise girse de girmese de başkanlık sistemi olmaz. Çözüm sürecinin muhatabı halktır. Biz ne Abdullah Öcalan ile ne de Kandil ile masaya oturmayız. Daha önce de önerdik. Bunun için bir komisyon kuralım dedik. Seçilmiş meşru bir hükümet, meşru bir muhatabı varsa onunla bu sorunu çözer.


 

Yayınlanma Tarihi:23:22,