Sözcü Plus Giriş

Dünyanın çeşitli ülkelerinden IŞİD saflarına katılmak için Türkiye'ye gelen “Yabancı Terörist Savaşçıların” illegal yollardan Suriye'ye geçişi bir türlü engellenemiyor. Bunun son örneği de İstanbul'da yaşandı.

Geçtiğimiz günlerde 155 Polis İmdat'ı arayan ve kendisini Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru N.K. olarak tanıtan bir kişi, Kırgızistan vatandaşı Babur K. hakkında ihbarda bulundu. Polis memuru, Kırgız vatandaşının pasaport numarasını da vererek, bu kişinin Türkiye'ye geldiğini ve IŞİD'e katılmak amacıyla Suriye'ye geçeceğini bildirdi.

10 SAAT ÖNCE GİRDİ

İstanbul Emniyet Müdürlüğü ihbar üzerine harekete geçti. Pasaport sorgulamasında Babur K.'nın ihbardan 10 saat önce gece saat 01.30’da Atatürk Havalimanı'ndan ülkemize giriş yaptığı ve çıkış kaydının olmadığı tespit edildi. İstanbul polisi, Kırgız IŞİD'çinin yakalanması amacıyla Gaziantep, Kilis, Hatay ve Şanlıurfa Emniyet Müdürlükleri'ne “acil” kodlu mesaj gönderdi.

IŞİD'E KATILDI

Suriye sınırındaki illerde yapılan çalışmalarda Kırgız uyruklu Babur K.'nin izine rastlanamadı. Bu durum, Babur K.'nın polisi atlatıp, savaşmak için Suriye'ye geçtiği ve IŞİD'e katıldığı şeklinde değerlendirildi.

150 KİŞİ TUTUKLANDI

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, son 6 ayda IŞİD'le bağlantılı oldukları gerekçesiyle 600 kişinin gözaltına alındığını ve bunlardan 150'sinin tutuklandığını ifade etmişti. IŞİD saflarına katılmak isteyen yabancıların engellenmesi için 98 ülkeden 15 bin kişinin Türkiye'ye girişi yasaklandı. Bugüne kadar bin 500'den fazla yabancı da sınır dışı edildi.

Yayınlanma Tarihi:12:23,