Kulislerde konuşulan şok seçim senaryosu

Seçim sonuçlarının koalisyonu işaret etmesi ve en az iki partinin bir araya gelmesinin güçlüğü Ankara kulislerini karıştırdı.

Kulislerde konuşulan şok seçim senaryosu

Emin ÖZGÖNÜL / ANKARA

Seçim sonuçlarının koalisyonu işaret etmesi ancak koalisyon kuracak en az iki partinin bir araya gelmesinin güçlüğü, Ankara kulislerinde ‘'Yeni seçim'' senaryolarının gündeme gelmesine neden oldu.

Seçimlerden çıkan ilk sonuçlara göre AKP'nin 13 yıldır süren tek başına iktidarı sona erdi ve yeniden iktidar olabilecek 276 sandalyeyi kazanamadı. AKP seçimlerden birinci parti çıksa da tek başına iktidar için 15 civarında milletvekili eksiği var.

AZINLIK HÜKÜMETİ

Bu durumda AKP'nin iktidar ortağı olabilmesi için ya dışardan destekli bir azınlık hükümeti, ya da koalisyon  hükümeti kurması gerekiyor. HDP, MHP ve CHP'nin AKP'nin kuracağı bir azınlık hükümetine dışardan destekle onay vermesi ise çok zor görünüyor.

KOALİSYON DA ZOR

Bu üç partinin AKP ile koalisyona da yanaşması da çok zor görünüyor. AKP'yi HDP'nin dışardan desteklemesi formülü ise özellikle ‘'İmralı için isteyeceği tavizler'' nedeniyle AKP açısından zor görünüyor.

ŞİMDİ NE OLACAK ?

Seçim sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan yeni hükümeti kurma görevini, en çok oyu alan ve TBMM'de en çok sandalyeye sahip olan AKP'nin lideri Ahmet Davutoğlu'na verecek. Davutoğlu azınlık ya da koalisyon hükümeti formülünü deneyecek. Ancak bu girişimin sonuç vermemesi ve Davutoğlu'nun da görevi iade etmesi kuvvetle muhtemel görünüyor.

Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümeti kurma görevini ana muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na verecek. Kılıçdaroğlu ile Devlet Bahçeli'nin ortaklık kurması mümkün görünse de, iki partinin sandalye sayısı 230 civarında kalıyor. Bu iki partiyi HDP de desteklerse ancak koalisyon hükümeti ortaya çıkıyor. Ancak MHP HDP'li bir hükümete girmeyeceği için bu formül de boşa çıkıyor. MHP CHP azınlık hükümetine AKP'nin dışardan desteği de mümkün görünmüyor.

45 GÜN DOLARSA

Davutoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun temasları 45 günlük bir sürede yeni hükümetin kurulması ve güvenoyu almasına yetmediği taktirde Türkiye yeni bir seçime gidecek. Anayasa'nın 116. Maddesi 45 gün içinde yeni hükümetin kurulamaması durumunda seçimlerin yenilenmesini öngörüyor.

Bu maddede ‘' Yeni seçilen Türkiye Büyük Millet Meclisinde Başkanlık Divanı seçiminden sonra 45 gün içinde Bakanlar Kurulunun kurulamaması hallerinde Cumhurbaşkanı TBMM Başkanına danışarak seçimlerin yenilenmesine karar verebilir'' deniliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...