Laleci vekile işlem yok!

Çiçek “600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi” diyen Babuşçu hakkındaki disiplin işlemini reddetti.

Laleci vekile işlem yok!

TBMM Başkanı Cemil Çiçek, cumhuriyet rejimini reklam arasına benzettiği gerekçesiyle AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu'ya disiplin işlemi uygulanması için başvuran CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran'a “Başkanlığımız tarafından yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır” yanıtını verdi.

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, 20 Ocak'ta TBMM Başkanı Cemil Çiçek'e başvurarak, AKP Balıkesir Milletvekili Tülay Babuşcu'nun “600 yıllık imparatorluğun 90 yıllık reklam arası sona erdi” diyerek, cumhuriyet rejimine karşı olan düşüncelerini dile getirdiğini, hakkında disiplin işlemi yapılması gerektiğini ifade etti.

Oran, başvurusunda şöyle dedi:

“Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının engin öngörüsüyle 1934 yılında Türk kadınına tanıdığı seçme ve seçilme hakkını kullanarak 2011 yılında milletvekili seçilen bir kadın Türk vatandaşının, ettiği yemine aykırı davranması kabul edilemez. Ceza mevzuatı açısından sorumluluk doğuran bu beyanlar karşısında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde girişimde bulundum, ancak konunun kötü örnek oluşturmaması açısından TBMM boyutuyla da takip edilmesi gerekmektedir. Halen bulunduğunuz TBMM Başkanlığı makamının ilk sahibi olan Mustafa Kemal Atatürk'e, Cumhuriyet rejimine karşı yapılan bu hakaret karşısında sessiz kalmayacağınızı umuyorum. Bu nedenle söz konusu AKP Balıkesir Milletvekili hakkında Anayasa, TBMM İçtüzüğü hükümleri karşısında gerekli disiplin işlemlerini yaparak, benzeri durumların yaşanmasının önüne geçmenizin önemini bilgilerinize sunarım.”

-“GENEL KURUL'DA SÖYLEMEDİ BİR ŞEY YAPAMAYIZ”-

TBMM Başkanı, Oran'ın başvurusuna gönderdiği yanıtta, “Yazınıza konu açıklamalar TBMM Genel Kurulunda yapılmamıştır. Bu çerçevede Başkanlığımız tarafından yapılabilecek herhangi bir işlem bulunmamaktadır” dedi.

-ORAN: CEMİL ÇİÇEK DÖNEMİNDE YÜRÜTME, YASAMAYI ESİR ALDI-

TBMM Başkanı Çiçek'ten gelen yanıtı eleştiren Oran, şu değerlendirmeyi yaptı:

“Cemil Çiçek bir kez daha TBMM'nin değil AKP'nin Meclis Başkanı olduğunu kanıtladı. 24. Yasama dönemi maalesef parlamento tarihine yürütmenin yasamayı esir aldığı dönem olarak geçecektir. Bu durumun baş sorumlusu da Cemil Çiçek’tir. En başta gelen görevi Parlamentonun saygınlığını korumak ama bu son yanıtı da göstermektedir ki tek derdi AKP'yi korumaktır. Oysa 30 yıldır TBMM'de yer alıp 4-5 farklı partinin çatısı altında milletvekili olmuş birisi çok daha farklı davranabilirdi. Çiçek’in bu yanıtından sonra her milletvekili artık TBMM dışında istediği gibi davranabilir, istediğini söyleyebilir, Meclis'i tahkir edebilir, nasıl olsa genel kurul dışında olacak Cemil Bey de bir şey yapamayacak. Böyle bir yanıt kabul edilemez, bu yazı Meclis arşivine utanç belgesi olarak geçecektir.”

ANKA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...