Madımak katilleri terörist sayılmadı

İçişleri Bakanlığı’nın “aranan teröristlerin” listesini yayınladığı site bir skandalı da ortaya çıkardı.

Madımak katilleri terörist sayılmadı

Sitede yer verilen listede bir çok örgütten 728 kişinin adına yer verilirken, Madımak katliamı davasının kırmızı bültenle aranan firari sanıkları “aranan teröristler” arasında sayılmadı. 1990'lı yıllarda işlenen birçok faili meçhul cinayet nedeniyle kırmızı bültenle aranan Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım ile İstanbul'daki Hizbullah davasının kırmızı bültenle aranan firari sanıklarından İlyas Kutulman da listeye girmedi.

PKK, IŞİD, FETÖ

Ağustos ayında yürürlüğe giren Ödül yönetmeliği kapsamında terorarananlar.pol.tr isimli bir internet sitesi hazırlayan İçişleri Bakanlığı, 728 kişilik bir liste yayımlayarak, bu kişilerin arandığını duyurdu. Listede, PKK, IŞİD, DHKP/C, MLKP, Hizbullah ve Fetullahçı Terör Örgütü gibi çok sayıda örgüte mensup kişi, önem sırasına göre, “kırmızı, mavi, yeşil, turuncu ve gri” renklerden oluşan kategorilere ayrıldı. Terör örgütü PKK Yöneticileri Murat Karayılan ve Cemil Bayık'ın yanı sıra, Fethullah Gülen, Mustafa Dokumacı, İlhami Balı, Zeki Gürbüz, Musa Aşoğlu gibi isimler kırmızı listeye alınırken, bu kişileri yakalayanlara 4 milyon TL’ye kadar ödül vaat edildi.

YEŞİL DE YOK

Ancak Bakanlığın yayımladığı listede dikkat çekici bazı isimlerin bulunmadığı görüldü. 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak Oteli'ni yakarak 35 aydını katleden ve haklarında kırmızı bülten çıkarılan Madımak katliamı davasında firari sanıkları Murat Sonkur, Murat Karataş ve Eren Ceylan ile Vahit Kaynar listeye alınmadı.

1990'lı yıllarda işlenen birçok faili meçhul cinayetin arkasında olduğu belirtilen Yeşil kod adlı Mahmut Yıldırım da listeye girmedi. Uzun tutukluluk süresi gerekçesiyle tahliye edildikten 8 ay sonra haklarında kırmızı bülten çıkarılan Hizbullah Terör Örgütü'nün askeri kanadında görevli İlyas Kutulman da bakanlığın aranan teröristler listesinde yer bulmadı. ASUMAN ARANCA/ANKARA