Reklamsız Sözcü

Marmarisli yabancılar Türkçe öğreniyor

Marmarisli yabancılar Türkçe öğreniyor

android-time 09:57
Marmarisli yabancılar Türkçe öğreniyor
Marmarisli yabancılar Türkçe öğreniyor

Mustafa SARIİPEKMARMARİS(Muğla), (DHA)- MARMARİS`te yaşayan yabancılar Halk Eğitim Merkezi kurslarında Türkçe öğrenmeye başladı. 10 ülkeden 22 yabancının katıldığı 128 saatlik eğitim 21 Mart tarihinde sona erecek.

Marmaris Halk Eğitim Merkezi`nin açtığı Türkçe kurslarına İngiliz, Rus, Ukrayna, Alman, İskoç, Belarus, Fin, Tunus, Suriye ve Özbekistanlılar başvurdu. Kursların açılabilmesi için en az 15 başvuruya ihtiyaç olduğunu anlatan öğretmen İsmail Çamdal, 22 kursiyere ulaştıklarını belirterek hafta içi 3 gün 2`şer saatlik eğitim vereceklerini dile getirdi. Çamdal, kurs için uygun mekanın hazırlanması halinde kursiyer sayısını arttırabileceklerini ifade etti.

`TÜRKÇEYİ ÇOK SEVİYORUZ`

Türkiye`de 2.5 yıldan bu yana yaşadığını belirten Özbekistanlı Yuliya Selvi, Türkçe`yi çok az bildiğini anlatırken, `Türkiye`de ilk olarak Çanakkale, sonra İstanbul`da yaşadım. 8 ay önce Marmaris`e geldim. Burada evlendim. Marmaris`i ve Türkçeyi çok seviyorum` dedi. Marmaris`te turizmle uğraşan Tunuslu Fatma Salih, 6 ay önce Marmaris`e yerleşmesine rağmen meramını anlatabilecek kadar Türkçe bildiğini söyledi. Salih, `Marmaris çok güzel ve burada yaşamayı gerçekten çok seviyorum. Bunun için de çok iyi Türkçe bilmem gerekiyor` diye konuştu.

ÖNCE MÜSLÜMAN OLDU

Alman vatandaşıyken 6 Haziran 2014 tarihinde eşi Maria Katharina Ziemann ile birlikte Marmaris Müftülüğü`ne başvurarak Müslüman olan Dr. Wolfgang Ziemann, `Volkan` ismini aldığını söyledi ve `11 yıl boyunca yaz aylarında Türkiye`ye tatile geldim. 6 yıldır Marmaris`te son 6 aydır da Değirmenyanı Mahallesi`nde oturuyorum. Türkiye`yi çok seviyor ve Türkiye`de bir Türk gibi yaşamak istiyorum. Bu nedenle de önce Müslüman olarak Volkan adını aldım. Şimdi de Türkçe öğrenmeye çalışıyorum. Çok zor bir dil ama öğreneceğim` diye konuştu.

DHA-Genel – Türkiye-Muğla Marmaris – Mustafa SARIİPEK
2015-12-29 09:52:02

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more