Sözcü Plus Giriş

Saygı ÖZTÜRK

Hükümet, Suriye ile ilişkiler iyiyken mayınları kaldırttı Ama savaş çıkınca durum değişti. Şimdi sınırı güvenli hale getirmek için 233 milyon TL'ye duvar yapılacak…
TÜRKİYE ile Suriye arasında kaçak geçişleri önlemek amacıyla oluşturulan mayınlı alanları, geçmişte “Suriye ile aramız iyi” deyip büyük harcamalar yaparak temizleten AKP hükümeti, şimdi yaklaşık 233 milyon liralık harcamayla iki ülke sınırını boydan boya beton duvarlarla örecek.

Sınır güvenliğinin tamamen Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın sorumluluğuna bırakıldığını belirten yetkililer, 317 sınır karakolu bulunduğunu, sınır boylarında 54 bin askerin görev yaptığını söyledi. Türkiye üzerinden Suriye'ye, Suriye'den Türkiye'ye büyük ölçüde kaçak geçişler yapıldığını, kaçakçılık faaliyetlerinin de alabildiğine yoğunlaştığını kaydeden yetkililer, kaçakçılığın büyük bir sektör haline geldiğini, yüzlerce kişiden oluşan silahlı grupların bu işleri yürüttüklerini söylediler. Sınırın her ülke için “namus” olduğunu hatırlatan askeri yetkililer, gelinen noktada artık sınır fiziki güvenlik sisteminin mutlaka yenilenmesine ihtiyaç olduğunu anlattı.

TOPLAM 900 KİLOMETRE DUVAR

Bu amaçla hazırlanan ihtiyaç listesi de Milli Savunma Bakanlığı tarafından Bakanlar Kurulu'na götürüldü. Buna göre beton duvar, güçlendirilmiş kafes tel, beton temelli fens teli, aydınlatma , yol yapımı için toplam 233 milyon liralık harcama yapılması gerekiyor. Duvarın 169 kilometresi Gaziantep, 276 kilometrelik bölümü Hatay, 220 kilometrelik bölümü Şanlıurfa, 241 kilometrelik bölümü de Mardin'de yapılacak. Yani 911 kilometrelik sınırın yaklaşık 906 kilometrelik kısmı duvarla kapatılacak.
Beton duvarın önce Irak sınırına yapılması planlandı. Ancak arazi koşulları nedeniyle çok büyük harcamalar gerekeceği saptandı. Irak sınırına duvardan vazgeçen AKP hükümeti, bu kez tüm ağırlığı Suriye sınırına verdi. Arazinin düzlüğü nedeniyle çalışmaların çabuk sonuçlanabileceği bildirildi.

GÖZETLEME SİSTEMLERİ KURULACAK

Gözetleme sistemlerinin kurulmasında Aselsan'la da işbirliği yapılacak. Sınır hattında alınacak önlemlerle ilgili fiziki güvenlik sistemlerinin nasıl olacağına ilişkin taslak model konusunda da bakanlar kuruluna brifing verildi ve bu konuda onay alındı.