Meclis mola verdi!

TBMM Genel Kurulu’nda 9 gündür görüşmeleri sürdürülen iç güvenlik paketinin 33 maddesi kabul edildi.

Meclis mola verdi!

Haber: Veli TOPRAK / Fotoğraf: Zekeriya ALBAYRAK

TBMM Genel Kurulu'nda 9 gündür görüşmeleri sürdürülen iç güvenlik paketinin 33 maddesi kabul edildi. Hafta sonu AKP'nin teşkilat yoklaması nedeniyle çalışmalara ara verildi. Tartışmalı maddeler geçti. Muhalefetin son iki gündeki direnişi azaldı.

2 GÜN ARA: 17 Şubat'ta başlayan tasarının görüşmelerine dün itibariyle ara verildi. Cuma sabahı 02.38'e kadar çalışan Meclis, AKP'nin milletvekili aday adaylarıyla ilgili temayül yoklaması nedeniyle 2 gün çalışmayacak. Dün Genel Kurul aç/kapa yaptı. Pazartesi paketin görüşmelerine devam edilecek.

KOLEJ KAPATILDI: Tasarısının öne çıkan maddelerden biri olan polis kolejlerinin kapatılmasına ilişkin düzenleme Genel Kurulu'nda geçti. Düzenlemeye göre, polis kolejindeki 300 öğrenci eş değer liselere, polis akademisindeki bin 300 öğrenci de YÖK'ün belirleyeceği iktisadi ve idari bilimler fakültelerine gönderilecek.

ERDOĞAN TERÖRDEN TEHLİKELİ: Cumhurbaşkanının son dönemde muhalefeti eleştiren sözleri vekillerin sert tepkisine neden oluyor. MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Genel Kurul'da Erdoğan'a çok sert cevap verdi: “Erdoğan anayasal görevine ve ettiği yemine göre bir partinin başkanı gibi davranamaz. Anayasa'dan almadığı bir yetkiyi Erdoğan nasıl kullanıyor? Cumhurbaşkanı, yalnız Anayasa'nın ya da siyaset kurumunun değil, demokrasinin de en büyük düşmanı olduğunu ortaya koymuş bulunmaktadır. Bugün terörden daha fazla, Erdoğan'ın demokrasi üzerindeki tahakkümü problemdir.”

KOLTUK TARTIŞMASI: Görüşmelerde oturma düzeni tartışması yaşandı. HDP'li milletvekilleri, MHP'li milletvekillerinin arkasında oturmak istemediklerini belirtti. HDP Milletvekili Adil Zozani, oturma düzeninden şikayet ederek, hangi partinin Genel Kurul'da nerede oturacağını Başkanlık Divanı'nın belirlediğini belirterek, divanın toplanarak bu konuda karar almasını istedi. Zozani, HDP'li milletvekillerine oturacakları koltuk bulamadıklarını ifade etti. HDP Milletvekili Hasip Kaplan ise “Bize niye başka partinin arkasında oturalım” diye tepki gösterdi. TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, konuyu Meclis Başkanlığı'na ileteceğini söyledi.

SON GEÇEN MADDELER

Genel Kurul’da son görüşmede kabul edilen tasarının bazı maddeleri şöyle:

* Emniyet teşkilatının her türlü göreviyle ilgili eylem ve işlemleri İçişleri Bakanlığı, mülki idare amirleri ve kendi amirlerince denetlenecek ve teftiş edilecek.
* Polis koleji kapatılacak ve burada öğrenimine devam eden öğrenciler, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından sınav puanları dikkate alınarak, durumlarına uygun okullara naklen kaydedilecek. Polis kolejindeki eğitim öğretim hizmetleri sınıfında yer alan personel, kadro derecelerine uygun öğretmen unvanlı kadrolara atanacak. Mevcut amir rütbeleri için ihdas edilen kadro sayılarının, her amir rütbesi için öngörülen azami kadro sayısından fazla olması halinde, bu fazlalık giderilinceye kadar, boşalan kadrolar herhangi bir işlem yapılmaksızın iptal edilmiş sayılacak.
* Polis Akademisi, Güvenlik Bilimleri Fakültesi, Güvenlik Bilimleri ve Adli Bilimler Enstitüsü, Polis Meslek Yüksek Okulu ile fakülte ve yüksekokullarda, Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okuyan veya kendi hesabına okumakta iken Emniyet Genel Müdürlüğü hesabına okumaya devam eden öğrencilerden; mecburi hizmetle yükümlü olduğu süre içinde istifa edenler veya ilişiğinin kesilmesini gerektiren bir suç işleyenler, borç miktarı tahakkuk ettirilmemiş olanlar, borç miktarı tahakkuk ettirilip henüz ödemesine başlamamış olanlar, ödemeleri devam edenler, borçları taksitlendirilmiş olanlar ile bu konuda açılmış davaları sonuçlanmamış, davaları sonuçlanmış veya kesin hükme bağlanmış olanlar kendilerine yapılan öğretim masraflarını yasal faiziyle birlikte tazminat olarak ödeyecek.
* Polis amirlerinin rütbelerde ve meslek derecelerinde zorunlu en az bekleme süreleri değişecek.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...