Sözcü Plus Giriş

Kamil ELİBOL / ANKARA

TBMM'de oda yüzünden AKP'li iki milletvekili birbirine girdi. Odayı boşaltırsın-boşaltmazsın tartışmasından sonuç alınamadı. AKP Bolu milletvekili Fehmi Küpçü, odadan çıkmasını isteyen Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Tamirci'yi, “Önce karşımda düğmeni ilikle” diye fırçaladı.

ODA KAVGASI

Milli Savuma Bakanı İsmet Yılmaz'ın Meclis Başkanı seçilmesinden sonra 18 kişilik Başkanlık Divanı oluştu. AKP, CHP, MHP ve HDP'li yeni divan üyelerinden bazıları erken hamle yapıp boş olan odalara yerleşti.

SÖZLÜ TARTIŞMA

İki dönemdir katip üye seçilen Bolu milletvekili Fehmi Küpçü, eski odasını beğenmedi ve partisinde 3. dönem kuralına takılarak aday olamayan eski Burdur milletvekili divan üyesi Bayram Özçelik'ten boşalan odaya taşındı.

ÖNCE DÜĞMENİ İLİKLE

AKP Çorum milletvekili ve İdare Amiri Salim Uslu, Küpçü'nün odayı boşaltmasını bildirmesi için Meclis Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Tamirci'yi görevlendirdi. İddiaya göre Tamirci Küpçü'ye, “Sayın vekilim İdare Amirinin talimatı var, odayı boşaltmanız gerekiyor” dedi.

KURA GERİLİMİ

Bu duruma sinirlenen Küpçü Tamirci'ye, “Sen kimsin? Ben seçilmiş bir milletvekiliyim sen atanmış bir bürokratsın. Ben divan üyesiyim önce karşımda düğmeni ilikle” diye çıkıştı. Bunun üzerine İdare Amiri Salim Uslu, Mustafa Tamirci ile Küpçü'nün odasına geldi. Uslu ile Küpçü arasında sözlü tartışma yaşandı.

Uslu, Küpçü'den odayı boşaltmasını istedi. İki AKP'li milletvekilinin oda gerilimine diğer bürokratlar da tanık oldu. Küpçü'den “boşaltmam” yanıtı alan Uslu bu kez, “O zaman oda kurasına gir” dedi. Küpçü'nün Uslu'ya, “Sende kuraya gir” diye karşılık verdi. Tahliye ve kura çabaları sonucu değiştirmedi ve Küpçü odadan çıkmadı.

BOŞTA KALANLAR

Erken davranmayıp iyi makam odalarını kaptıran Başkanlık Divanı üyeleri, mevcut odalar için aralarında kura çekmek zorunda kalacak. MHP'li Meclis Başkanvekili Koray Aydın, AKP'li Sadık Yakut'tan, HDP'li İdare Amiri Sırrı Süreyya Önder ise Meral Akşener'den boşalan odalara yerleşti.

ÇATI ADAYA ODA YOK

Cumhurbaşkanlığı çatı adayı olan en son MHP tarafından Meclis Başkanlığı'na aday gösterilen İstanbul milletvekili Ekmeleddin İhsanoğlu'nun oda sorunu bu hafta çözülüyor. Odasız kalan İhsanoğlu'na MHP Grup katında geçici olarak bir danışman odası tahsis edilmişti.

GÖRÜŞ SORULDU

Öte yandan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, AKP'den boşalan bir RTÜK üyeliğinin MHP ya da HDP'ye Genel Kurul'da yapılacak gizli oylama ile verilmesi kararı aldı. MHP ve HDP'nin eleştirdiği formül öncesi Meclis Kanunlar ve Kararlar Başkanı Habip Kocaman'ın Ankara, İstanbul ve Konya'daki Hukuk Fakülteleri'nin Anayasa Profesörlerinden görüş aldığı öğrenildi. Anayasa profesörlerinden gelen görüşler üzerine Yılmaz'ın gizli oylama kararı aldığı ifade edildi.