‘Mescit yapıldı şapel de isteriz’

Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri okula mescidin yanında şapel de yapılması için imza topladılar.

‘Mescit yapıldı şapel de isteriz’

Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde geçtiğimiz günlerde açılan mescit farklı seslerin yükselmesine neden oldu. Kimi öğrenciler açılan mescidin kapatılmasını talep ederken bir grup öğrenci de her din için ayrı ibadethane açılmasını talep etti.

İddiaya göre mescit 50 imzayla açıldı. Mescidin açılması için 50 imzanın yeterli görülmesinin ardından öğrenciler fakülte içinde Şapel açılması için imza kampanyası başlattı. Otobüs durağı olmayan, 6 yıldır açılması beklenen öğrenci stüdyoları yerine mescit yapılmasına karşı olan öğrenciler fakülte içinde imza topluyor. “Dilekçeyle mescit açılıyorsa, dilekçe hakkımı kullanarak tüm dinleri temsil edecek, ibadethaneler talep ediyorum” diyen öğrenciler okulda ‘şapel’ açılmasını talep etti.

Change.org'ta başlatılan imza kampanyasında yer alan açıklamada ise, Mescit açılmasına karşı çıkmanın İslam'a ya da herhangi bir dine hakaret etmek olmadığı, fakültesinde inandığı dinin gerekliliklerini yapmak isteyenlere karşı çıkmanın hiç olmadığı vurgulanarak, fakültedeki insanların dinsel ihtiyaçlarını karşılamasının çok ötesinde, problem siyasal İslam'ın her alanda kendi hegemonyasını yaymasıdır. Hele ki bir dekan değişikliğinden sonra olması herkesin düşünmesi gereken ayrı bir durumdur'' deniliyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...