‘Mesele AK Parti’nin yürüyüşünü durdurmak’

Başbakan Davutoğlu, "Neden bir anda HDP, CHP, paralel birleşti? Ne tuzak kuruyorlar biliyor musunuz? Mesele AK Parti'nin yürüyüşünü durdurmak" dedi.

‘Mesele AK Parti’nin yürüyüşünü durdurmak’

Başbakan Ahmet Davutoğlu, HDP’ye iki eş başkanlık yetmediğini belirterek, “Paralenin sözcüsü kapalı kapılar ardında Diyarbakır Belediye Başkanı ise konuştu. Ne konuştular? Aslında bunlar üçlü eş bakanlık kursunlar. Paralel, CHP ve HDP olsun. Ak Parti’nin getirdiği yükselişi durdurmak istiyorlar. Bizi durdurabilirler mi?” dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, seçim mitinglerine bugün Bingöl’de PTT Meydanı’da devam etti. Olağanüstü güvenlik önlemlerinin alındığı miting alanı çevresindeki yüksek binalara özel harekat timleri konuşlandırıldı. Türkçe, Kürtçe, Zazaca pankartlar açıldığı miting alında sık sık Zazaca şarkılar çalındı.

“ÇOCUKLARINA KENDİNİ SİPER EDEN HATİCE’Yİ UNUTMADI”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bingölleri selamlayarak başladığı konuşmasında, “Selam olsun Bingöl’ün dağlarına yaylalarına selam olsun, Bingöl’ün yiğit Türklerine, Kürtlerine, Zazalarına selam olsun. Bingöl her zaman bizim yanımızda oldu, bundan sonrada yanımızda olacağından şüphem yok” dedi. Davutoğlu, Türkçe ‘Başım gözüm üstüne’ anlamına gelen Kürtçe, ‘Ser sera ser çawa, ser sera ser çawa” dedi. Başbakan olarak ilkkez Bingöl’e geldiğini söyleyen Davutoğlu, “Bizim davamızı Bingöllüler anlar. Hususi bir selam iletmek istiyorum. Hatice Belgin bir kahraman kadın, çocuklarının üzerine yürüyen intihar bombacısına karşı kendini siper etti. Çocuklarını ve onlarca Bingöllüyü kurtardı. Hatice bacımızın hikayesi bu toprağın hikayesi. Kahraman vatandaşların hikayesidir. Çocuklarına kendisini sepin eden Hatice’yi unutmadık” dedi.Başbakan Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Birisi size şiddetle gelirse bu vatanın asil çocuklarını korumak için göğsümüzü siper edecek miyiz? Şiddet olmaması için milli kardeşlik demeye devam edecek miyiz? Bizim kadınlarımız yiğittir. İşte onun için inadına barış ve kardeşlik diyoruz. Bir daha Hatice Belgin gibi kardeşimin canı yanmasın diye kardeşlik diyoruz. Kıyamete kadar kardeşliği konuşmaya, demokrasiyi, özgürlüğü konuşmaya geldik. Çocukları dağa çıkmış olan Diyarbakır annelerin acısını da yüreğimizde taşıyoruz. Bizler bu anne yürüklerine ateş düşmesin diye çalışıyoruz. Bingöllüler ses verin. Annelerin acısını dindirmeye kararlı mıyız? Zulmü sonlandırmaya kararlı mıyız? İnadına barış, çözüm, kardeşlik ve milli birlik. Hepimizin bu sürece sahip çıkmak zorundayız. Hatice kardeşimizden bir hatıra olarak birinci sıraya bir bayan kardeşimizi koyduk. 3-0 yapmaya hazır mıyız? Bingöle güveniyoruz.”

“VANDALLARA DUR DEMELİYİZ”

6-7 Ekim olaylarını hatırlatan Davutoğlu, “Ortalığı kan gölüne çeviren Vandallar etrafı yaktılar, yıktılar. Vandallara yürekten yuh diyebilirsiniz. Genceçik çocukları 4’üncü kattan atan katleden o katillere her şeyi diyebilirsiniz. Yiğit bir emniyet müdürü vardı. Atalay Ürker, bu vandallara karşı esnafla bulaşmak için tam kucaklaşırken hain teröristler onları şehit ettiler. O şehitler Bingöl’ün şehitleridir. Bu insan aşkını duymayanlar, şiddete başvurmak istiyorlar. Bir taraftan silahı elinde tutuyor. Batı’da demokrasi türküsü söylüyorlar. Onlar buraya geldiğinde onlara sorun, ya silah, ya barış ikisini bir arada olmaz deyin. Silahı toprağa gömün deyin. Samimi iseniz gelin siyaset meydanına deyin. Bingöllü de aziz toprakları da vandallara teslim etmeyiz deyin. Türkiye’nin Doğu’sunda, Batı’sında başörtüsüne özgürlüğü kim getirdi? OHAL’i kim kaldırdı? DGM’leri kim kaldırdı? Çözüm süreci konusunda yolları adım adım işledik” dedi.1982 anayasası en yüksek red oyunun Bingöl’den çıktığını hatırlanan Davutoğlu, “12 Eylül Anayasasına Bingöl nasıl dik durduysa, bizim anayasa değişikliğine de Bingöl öyle destek verdi. Siirt’te muhtarı öldüren zanlı da yakalandı. Vatandaşın hür iradelerini baskı kurarsa karşılarında bizi ve Bingöllüleri bulacak. Sandıklardan aynen anayasada dik durduğunuz gibi bu seçimde de dik duracak mısınız? Kardeşliği destekleyen Ak Parti’yi desteklemeye var mısınız? dedi.

Başbakan Davutoğlu, 1990 yıllarda faili meçhuler olduğunu ve Ak Parti’nin kaldırdığını belirterek, “Her okulda güzel Türkçemizde güzel Kürtçemizin de konuşmasını kim sağladı? AK Parti. 12 yıl içinde büyük mesafeler alındı. Birileri bir tuzak içinde. CHP tekrar Diyanet ve İmam Hatip’le uğraşıyor. CHP, HDP’nin barajı aşması bizim için çok önemli diyor. CHP ve HDP koalisyonunu görüyor musunuz? Aynı yoldalar. Onlarda ulusalcı. HDP Türkiyeleşecekti ama CHP’lileşti. O diyor ki diyaneti kapatacağız. Diyanet bütün Türkiye’de ilmin irfanın temsilcisi oldu. Niçin kapatmak istiyorlar, bu milleti dininden koparmak istiyorlar. Diyanet’ten rahatsız olan uluslararası güçlerin isteği bu. İki eş başkan yetmiyor. Paralenin sözcüsü kapalı kapılar arakasında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştü. Üçlü eş bakanlık getirsinler, Paralel, CHP ve HDP olsun. Ak Parti’nin getirdiği yükselişi durdurmak istiyorlar, bunu durdurabilirler mi?” dedi.

“TÜRKİYE’DEKİ ÖZGÜRLÜKÇÜ ATMOSFERİ KORUMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Davutoğlu, çözüm sürecinin barışın adaletin hakim kılınması olduğunu dile getirerek, “Çözüm süreci kardeşliğin hakim kılınmasıdır. Artık çözüm süreci milletin malı olmuştur. Seçim sonucu ne olursa olsun bu kardeşliği ve yeni Türkiye’nin özgürlükçü atmosferini korumaya devam edeceğiz. Kimse bu toprakları bölerek eski Türkiye’ye dönmenin yolları için çabalayamayacak. Yeni anayasa var mısınız? Yeni ve sivil bir anayasayla yeni bir Türkiye’ye yürümeyle var mısınız? Türkiye büyük bir ekonomik kalkınma hamlesini yürütüyor. Onlar konuşur Ak Parti yapar” dedi. Başbakan konuşurken platformun ön tarafından kendisini izleyen konuşma engelli Yasin Atan, Başbakan’a bir kaşkol attı. Miting sonunda ise Başbakan Devutoğlu onu platforma çıkarttı. Yasın Atan, platformada beden dili ile Bingöl’den Ak Parti’nin 3 milletvekili çıkarması için işaret yaptı.

“2018’DE HURKUŞ EĞİTİM UÇAĞINI TÜRKİYE KENDİSİ YAPACAK”

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Bingöl’ün ardından geldiği Elazığ’da İstasyon Meydanı’nda halka seslenirken, konuşmasına, “Gakkoşlara selam olsun. İsimlerin en güzeli Elaziz’e selam olsun. Bu ismi Elazize bağışlayan Sultan Abdülaziz’e selam olsun. Elazığ’ın Gakkoşların bir bakışına dünya malını değişmeyiz” dedi. Elazığlılardan 4 milletvekilini de isteyen Davutoğlu, hükümetlerinin yaptığı hizmetleri anlatıp, “Bakın bırakın uçağı insansız hava uçağı yapamıyorduk. Teröre karşı mücadelede insansız hava aracı için İsrail’e muhtaçtık, Bize yakışır mı İsrail’e muhtaç olmak. Bize yakışır mı? Ama bunlar bizi muhtaç etti. Ama şimdi kendimiz yapıyoruz. Kim yaptı? 2018’de Hürkuş eğitim uçağını Türkiye kendisi yapacak. 2023’te de milli savaş uçağını yapacağız. Kim yapıyor? Onlar konuşur Ak Parti yapar” dedi.

Davutoğlu, meydanda toplananlara, “28 Şubat zulmünü hatırlıyor musunuz?” diye sorarak, şöyle devam etti:

“28 Şubat’ta bu bacılarım başörtüsü mağduru olarak kapılarda tahkir edildiler mi? Bir Başbakan çıkıp mecliste bir başörtülü hanımefendiye dışarı dışarı diye tempo tuttu mu? Şimdi bütün bu başörtüsü zulmünü kim kaldırdı? Özgürlükleri kim getirdi? İnşallah ilk defa bu seçimde milletvekili adaylarımız arasında başörtülü de, başörtüsüz de var. Elele meclise girecekler inşallah. Memleket ne zaman dara düşse ilk ayağa kalkan illerimizin başında Elaziz gelir. Allah memleketi dara düşürmesin, Allah devlete ve millete zeval vermesin. Ama dara düşersek ilk başkaldıran ayağa kalkan Elaziz olmuştur. Biz 12 yıl içinde bu milletin başını dik tuttuk mu? Mazluma sahip çıktık mı? Allah için şahitmisiniz? Biz hep mazlumun elinden tutup kaldırdık mı? Bundan sonrada bu aziz bayrağın, mazlumların üzerinde dünyanın her yerinde dalgalanması için bize güç verecekmisiniz? Destek verecek misiniz? 4’te, 4 yapacak mısınız? Söz mü?”

“TÜRKİYE’Yİ KARIŞTIRMAYA KALKTILAR”

Başbakan Davutoğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ı eleştirirken alandan yuh sesleri yükselmesi üzerine, şöyle dedi:

“HDP Eş Başkanı çıkmış diyor ki. Zihniyetini yuhalayın o anlamda şahsiyetini değil ama. Diyor ki, Kudüs Yahudilerin kutsal mekanıdır. İkinci Selahaddini Eyyübi diye anılan Elazığlı Barak Gazi’nin torunları, siz bu tarih bilmeze ders verecek misiniz? Haddini bildirecek misiniz? Cesaret edemez ama buraya gelirse önce Kudüs’ü öğren diyecek misiniz? Elazığ ayaktadır. Bakın 6-7 Ekim olaylarında, Suriye’deki olayları bahane edip Türkiye’yi karıştırmaya kalktılar. Bir çok ilimizde olay oldu. Ama Elazığllılar sizi alnınızdan öperim siz o vandalları Elazığ’a yaklaştırmadınız. Burada tek bir olay olmadı. Milli birlik beraberlik gerektiği zaman Elazığ her zaman ayaktadır. 78 milyonun kardeşliği için al bayrağın izzeti için birlikte kutlu bir yürüyüşe var mısınız?” dedi.

“ULUSLARARASI ÇEVRELERLE İŞBİRLİĞİ HALİNDELER”

Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu da eleştirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“CHP Genel Başkanı diyor ki, hani Esed’in arkadaşı, hani kimyasal silah kullanan Esed’in arkadaşı. Ona milletvekillerini gönderen, Suriyelileri geri göndereceğiz diyor. Elazizliler biz tanrı misafiriyiz deyip kapımızı çalanı kapıya koyar mıyız? Zalimden kaçanları zalime teslim eder miyiz? Zalimle biz işbirliği yapar mıyız? Elazığlılar muhabbetiniz, muhabbetimdir. Bu CHP Genel Başkanının milli şefi var ya, yuhalamayın. İnönü 1944’te Oraltan Köprüsü’nde 146’ü Azeri kardeşimiz Rus zulmünden kaçıp bu topraklara geldiğinde onları Ruslara geri vermişti. 146’sını da şehit etmişlerdi. Biz bir daha böyle bir zilleti için verir miyiz? Biz öz gardaşımızı ağlatırmıyız. Filistinliyi, Suriyeli, Türkmeni, Kürdü, Arabı ağlatırmıyız? Onun için bize düşmanlar. Neden hepsi birleştiler? Neden bir anda HDP, CHP, Paralel hepsi birleşti. Çünkü, bakın. CHP Genel Başkanı’nın bir danışmanı diyor ki, HDP’nin barajını aşmasını istiyoruz. HDP’liler de arka kapıdan giren paralelin sözcüsüyle konuşuyorlar. Ne dolap çeviriyorlar ne tuzak kuruyorlar biliyormusunuz? Mesele Ak Parti’nin yürüyüşünü durdurmak. Durdurabilirler mi? Cumhurbaşkanımıza muhtar olamaz dediler, engelleyibildiler mi? Engelleyemezler. Türkiye’nin yükselmesinden Somali’ye, Arakan’a, Irak’a Bosna’ya, Suriye’ye sahip çıkmasından rahatsızlar. Onlar rahatsız olsunlar, biz zalimi rahatsız etmeye devam edeceğiz. Mazluma da bağrımızı açmaya devam edeceğiz. Bunlar Türkiye’nin yükselen gücünden rahatsız olan uluslararası çevrelerle işbirliği halindeler. HDP lideri ne dedi? Bizim dedelerimizi soykırımla itham etti. Sen Elazığ’a yaklaşamazsın buradan oy alamazsın diyecekmisiniz? Çünkü bugünler imtihan günleridir. Biz tarihimizle kavga edenlerle problemliyiz. Biri Kürt ulusalcısız, CHP Türk ulusalcısı, Osmanlıyla, Selçukluyla problemli. Diyaneti kaldıracağız, İmam Hatipleri kapatacağız diyecekler. Biri vaktinde Ezanı Türkçe okutmaya çalıştı. Biri şimdi Allah Kürtçe bilmiyor mu diyor. Allah her şeyi bilir, Allah onun yolunda yürüyeni de ona isyan edeni de bilir. Önümüzdeki dönemde 7 Haziran’dan sonra yeni bir Türkiye’ye giriyoruz. Yeni bir anayasa ile insan onuruna özgürlükleri dayalı bir anayasa ile yeni bir Türkiye’ye doğru yürüyoruz. Bu topraklarda yaşayan herkes hangi etnik kökenden olursa olsun bizim için azizdir.”

“BANA AHMET EL AZİZİ DEYİN”

Başbakan Davutoğlu, Elazığ’a yapılan ve yapılacak hizmetleri de anlatıp, “Elazığ’ın bırakın bakanını Başbakanı var. Beni Elazığlı saymaz mısınız? Ben Gakkoş değil miyim? Ben Elazığ’ın dağını, bayırını bilmezmiyim? Bana da Ahmet El Azizi deyin. Sizin Başbakanınızım, hem Türkiye Cumhuriyeti devletinin, hem de Elazığ’ın. Size söz veriyorum. Elazığ’dan gelen hiç bir talep bir saat dahi beklemez. Madem ki Elazığ ayaktadır, madem ki Elazığ bize Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 70 vermiştir, Elazığ’ın talebi beklemez. Dört yapacağız söz mü? Siz 4 yapınca 5’incisi benim Allah’ın izniyle. Biz Elazığ’ın taşına, toprağına kurban olalım diyoruz. İnşallah Organize Sanayi Bölgesini de genişleteceğiz. Teşvikle ilgili genel bir düzenleme yaptığımızda Elazığ’ı da göz önünde bulunduracağız. Bitirmeden önce bir kez daha ahidleşelim. Türkiye’de milli birlik ve beraberliği koruyacak mıyız? Söz mü? Teröre millet arasına nifak sokmak isteyenlere dur diyecek miyiz? CHP, HDP, MHP’ye onları arkadan destekleyen paralel çetelere yeter söz ve karar sadece milletindir diyecek miyiz? Söz mü? Türkiye’yi yüceltecek miyiz? Bütün bu hedefler için 4 kardeşinizi de birbirinden ayırmadan Ankara’ya gönderecek misiniz? Türkiye birincisi olacakmıyız? Söz mü?”

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...