Sözcü Plus Giriş

Kamil ELİBOL / ANKARA

28 bin muhtarın üye olduğu Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz, SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, “Saray'a AKP'ye yakın muhtarlar davet ediliyor” dedi.

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal ise ‘'Beştepe'ye AKP'li görülen muhtarlar çağırılıyor. Benden isim istemediler” diye konuştu. Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkanı Behçet Uyanık da, ‘'Listelerin AKP İl ve İlçe Başkanlıklarınca oluşturulduğunu duydum” açıklaması yaptı.

BEŞİNCİ KEZ

Erdoğan bugüne kadar Beştepe'de beş kez muhtarlar toplantısı yaptı. Her toplantıya 400 civarında köy ve mahalle muhtarı davet edildi. Ancak bu muhtarların görüş olarak AKP'ye yakın isimlerden seçildiği, CHP, MHP ya da HDP görüşünde olanların liste dışı bırakıldığı belirtildi.

Türkiye çapındaki 53 bin muhtardan 28 bininin üye olduğu Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Hüseyin Akdeniz SÖZCÜ'ye yaptığı açıklamada, Saray'a AKP'ye yakın isimlerin davet edildiğini savundu ve “Bizler bağımsız seçilen kişileriz. Muhtar listelerinin siyasi tercihlere göre belirlenmesi çok yanlış” dedi.

GÜL ÇAĞIRDI

Akdeniz, 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 23 Ağustos 2013'de kendisini heyet halinde Çankaya Köşkü'nde kabul ettiğini de hatırlatarak şunları söyledi:
“Bu organizasyonu Valilerin ve kaymakamların yapması daha doğru olurdu. Ülke çapında 7 federasyon ve 400 muhtar derneği var. Listeler hazırlanırken bırakın dernek başkanlarını federasyon başkanları bile aranmadı. Saray'a çağırılacak muhtarların isimlerini AKP İl-ilçe teşkilatları belirliyor. Toplantıdan iki-üç gün önce Cumhurbaşkanlığı'ndan listeye alınan muhtar aranıp ‘şu gün şu saatte Saray'ın 3.nolu kapısında hazır olun' deniyor”

İSİM İSTEMEDİLER

Türkiye Muhtarlar Federasyonu Genel Başkanı Ramazan Özünal ise beşincisi gerçekleşen toplantı için ‘'Bu toplantılara AKP'li görülen muhtar arkadaşlarımız çağırılıyor. Benden isim istemediler'' diye konuştu.

“AKP'DEN ARANDIM”

Erdoğan'ın ilk toplantısına katılan Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkanı Behçet Uyanık da önce AKP Çankaya İlçe Başkanlığı'ndan aranarak Saray davetinin iletildiğini söyledi. Uyanık “Daha sonra da Cumhurbaşkanlığı Protokol Müdürlüğü'nden telefon geldi. Listelerin AK Parti İl ve İlçe Başkanlıklarınca oluşturulduğunu duydum” dedi.

MASRAFLAR CEPTEN

Ankara'ya çağırılan muhtarların ulaşım, konaklama gibi masraflarını kendi ceplerinden karşıladıklarını belirten Akdeniz, “Bu toplantıların tek faydası İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü bünyesinde Muhtarlar Daire Başkanlığı birimi kurulması oldu” dedi.

Muhtar isimlerinin AKP'li İl Başkanları'nın belirlediği listeye göre tespit edildiğini savunan Akdeniz, şimdiye kadar kadar İç Anadolu, Ege, Akdeniz, Marmara ve Karadeniz bölgesinden 10'ar il'deki muhtarların çağırıldığını söyledi ve şöyle dedi:
‘'Ben aynı zamanda Ordu Muhtarlar Derneği Başkanıyım. Ordu'dan 50 muhtar Saray'a davet edildi. Sanıyorum AKP Ordu İl Başkanı uygun görmediği için beni çağırmadılar. Cumhurbaşkanlığı gibi tarafsız bir makamdaki toplantının organizasyonu AKP teşkilatlarının yapması ve bu işe siyaset karıştırılması doğru değil”

DOLMA KALEM VERDİ

Başkent Muhtarlar Federasyonu Başkanı Behçet Uyanık, İstanbul'dan toplantıya gelen bazı muhtarlara belediye başkanlarının otobüs tahsis ettiğini de belirtti. Muhtarların genellikle kendi imkanları ile Ankara'ya geldiğini kaydeden Uyanık, Saray'da topluca yenilen yemeğin ardından kendilerine ajanda ile Recep Tayyip Erdoğan'ın ismi ve Cumhurbaşkanlığı forsunun yer aldığı birer dolma kalem ile tükenmez kalem setinin hediye edildiğini söyledi.