Sözcü Plus Giriş

Mustafa Balbay’dan kongre çıkışı

CHP Milletvekili Mustafa Balbay: Kurultay bir şahlanış, silkeleniş olmalı

Güncellenme: 14:54, 03/11/2015
Mustafa Balbay’dan kongre çıkışı

FOTO:DHA

AKP’nin yüzde 49’luk zaferiyle sonuçlanan 1 Kasım seçimi. MHP’yi olduğu kadar CHP’de de deprem etkisi yarattı. Mersin milletvekili Fikri Sağlar’ın “Yüzde 25 oyda çakılıp kalmak, başarı değildir. CHP yönetilemiyor.” çıkışının ardından bir açıklamada İzmir milletvekili Mustafa Balbay’dan geldi. Balbay, 1 Kasım seçiminde partisinin gücünü koruduğunu ancak bunun yeterli görülemeyeceğini söyledi. Balbay, “İki ay içinde yapılacak olağan kurultayı, bu anlamda büyük bir şans olarak değerlendirmek, bir şahlanış ve silkeleniş süreci başlatmak gerekiyor.” dedi.

“AKP’NİN HAKLI OLDUĞU ANLAMINA GELMEZ”

Halk TV'de yayımlanan Gündem-Özel programına katılan Milletvekili Balbay, çarpıcı açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Balbay, “7 Haziran seçimlerinden sonra iktidar gücünü elinden bırakmak istemeyen AKP ve onun Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP'ye hükümet kurma görevinin verilmemesi için her şeyi yaptı. Bunun yanında MHP'yi kendi içinde parçalamak, HDP'yi terörize etmek, CHP'yi çözümsüz ilan etmek üzere çoklu bir plan yaptı ve uygulamaya geçirdi. Bunlar siyasi ahlâka sığmayacak şeyler ama AKP'den beklenebilecek şeylerdi. Bu hesabın tutmuş olması, AKP'nin haklı ve güçlü olduğu anlamına gelmez. ‘7 Haziran'da halk yanlış yaptı’ diyen AKP ve Erdoğan, 1 Kasım'da, ‘milli irade budur’ diyor. Cervantes, ‘Don Kişot’ romanında korkunun gücünü anlatırken, ‘Korkunun gözleri çoktur. İnsan korkuya yenildi mi her şeyden korkmaya başlar.’ der. AKP, halka, ‘ben gidersem terör gelir, kaos olur, dolar yükselir, huzur bozulur’ dedi. Halkın bu korkuya karşı koyması için tartışmasız iktidar seçeneği olabileceğine inandığı karşı bir güç bulması gerekirdi. CHP olarak biz buna talip olduk, bunun için çırpındık ama halkın üzerinde yaratılan korku ve dehşet iklimi öne çıktı. Örneğin AKP İzmir İl Başkanı Bülent Delican'ın, ‘Bundan sonra şehit cenazesi gelmez.’ sözünü nereye koyacağız?” dedi.

“CHP OLAĞAN KURULTAYI BÜYÜK ŞANS”

Olağan kurultayın çok önemli bir şans olduğunu savunan Mustafa Balbay, “Eğer önümüzde CHP'nin olağan kongresi olmasaydı, doğal olarak kurultay tartışması olacaktı. Başarılı olup olmaması ayrı konu, imza toplama girişimleri başlayacaktı. Şimdi öyle değil, zaten olağan kurultay var. Bunu sadece parti yöneticilerinin seçildiği bir kurultay olarak değerlendirmemek, partinin daha çok oy almasını sağlayacak bir yön, yöntem belirleme süreci olarak bakmak gerekiyor. Ön seçimden gelmiş bir milletvekili olarak CHP tabanıyla son 10 ay içinde daha yoğun ilişkim oldu. Partiye büyük bir aşkla bağlı insanlar, bu aşkın karşılığı olarak büyük bir başarı bekliyor. Bu, onların en doğal hakkı. ‘Bu sefer tamam' duygusu çok baskındı. Önceki seçimlerde de benzer duygular yaşandığı için tabandaki umut yorgunluğunu almanın, bunu yeni bir heyecana yöneltmenin en sağlam yolu kurultayı çok büyük bir buluşmaya, hedef üretmeye, özgüven çoğaltmaya ve eyleme çevirmek gerekiyor.” diye konuştu.

 

“ÖNEMLİ AMA YETMEZ”

CHP’nin aldığı oy oranının iyi olduğunu ancak iktidara gelebilmek için yeterli olmadığını belirten Balbay, “Uluslararası gözlemcilerin de rapor ettiği gibi seçim süreci hiç de adil değildi. Öncekilerden farklı olarak, Cumhurbaşkanlığı’nın örtülü ödeneği dahi devreye girdi. MHP'nin, HDP'nin baraj sınırında kaldığı, yüzde 2-3 oya sahip SP'nin eridiği bir ortamda CHP'nin oylarını koruması önemlidir ama bu yetmez. Eğer, ‘bu oran başarıdır, çok da sorgulamaya gerek yok’ görüşü baskınsa peki o zaman ne demek gerekir? Değilse, iktidar istiyorsak bunun yollarını bulmak gerekiyor. Yüzde 25, kader olamaz. Ecevit'in 1977'de yüzde 42 oy aldığı hesaba katılırsa sağ sol dengesinin yüzde 70-30 olduğu yorumunu, mutlak doğru olarak kabul etmemek gerekiyor. Medyada, kamuoyunda CHP'nin içiyle ilgili yorumlar yapılırken, ‘parti içi muhalefet' diye bir tanım kullanılıyor. Bu doğru bir tanım değil. Muhalefet, bir iktidar gücüne karşı yapılır ve temelde o gücün olumsuzluklarını açığa çıkarmak, onu denetlemek için oluşan yapının adıdır. Bir partinin içinde başarıya giden yolu farklı tarif edenler olabilir. Bütün bu görüşler tartışılır, hangisi kabul edilirse herkes ama herkes o görüşün başarısı için uğraşır. CHP'de daha büyük başarı için başlaması olası tartışmalara böyle bakmak gerekir.” dedi.