Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

2015 Nobel Kimya ödülünü Türk bilim insanı Aziz Sancar aldı.

Nobel Kimya ödülünü Aziz Sancar aldı

Türkiye’ye çok güzel haber. 2015 Nobel Kimya ödülünü Türk bilim insanı Aziz Sancar aldı. Dünyanın en saygın bilim ödülüne bir Türk bilim insanı da sahip oldu. 2015 Nobel Kimya ödülü aralarında Türk bilim insanının da bulunduğu 3 kişiye verildi. Bu yıl ki Nobel Kimya ödülü; Aziz Sancar, Thomas Lindahl ve Paul Modrich’e verildi.

10 ARALIK’TA TÖREN

Aziz Sancar, Orhan Pamuk’tan sonra Nobel alan ikinci Türk oldu. Nobel Ödülleri, Alfred Nobel’in ölüm tarihi olan 10 Aralık’ta törenle sahiplerine sunulacak.

Aziz Sancar çocuklarıyla…

AZİZ SANCAR KİMDİR?

Kanser konusunda yaptığı önemli çalışmalarla dünya çapında adını duyuran  Türk bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, kanser tedavisinde “sirkadiyen saat” (ritmik saat)   buluşuna  imza atmıştı.

1946 yılında Mardin’de dünyaya gelen, Sancar, ‘DNA tamiri’ ve ‘hücre döngüsü kontrol noktası’ gibi konularda yaptığı çalışmalarla da adını duyurmuştu.

Nobel Kimya Ödülü geçen yıl yüksek çözünürlüklü görüntülemeye imkân veren mikroskop teknolojisini geliştiren Stefan Hell, Eric Betzig ve William Moerner isimli araştırmacılara verilmişti.

Nobel Ödülü’ne layık görülen bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar ve eşi Gwen Sancar’ın adını taşıyan bir de vakıfları bulunuyor. Prof. Dr Sancar, ayrıca Türk Evi projesinin de kurucusu.

Nobel tarihi duyuruyu böyle yaptı…

SANCAR’DAN İLK AÇIKLAMA: ŞAŞKINIM

Aziz SAncar ilk açıklamasında ise “şaşkınım dedi. Nobel Komitesi'ne ödülü kazandığı için şaşkın olduğunu söyleyen Sancar, “Yarım saat önce bir telefon aldım. Eşim açtı ve beni uyandırdı. Hiç beklemiyordum. Çok şaşkınım. Tutarlı olmak için elimden gelenin en iyisini yaptım” diye konuştu.

Nobel Medya Merkezi’nden Adam Smith’in sorularını yanıtlayan Sancar, ödülü kazanan ilk Türk bilim insanı olduğu hatırlatıldığında “Bilim adamı olarak evet. Ama Orhan Pamuk, 2006’da Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanmıştı” yanıtını verdi.

ÜLKEM ADINA GURUR DUYUYORUM

Smith’in, Türkiye’de de büyük kutlamalar olacağını belirtmesi üzerine Sancar, “Evet sanırım olacak. ‘Nobel ödülünü ne zaman alacaksın’ diye yıllardır sorup duruyorlardı. Ülkem adına da gurur duyuyorum” ifadesini kullandı.


 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...