O yasa TBMM başkanlığında!

Meclis Başkanı Cemil Çiçek milletvekillerin özlük haklarını düzenleyen yasa tasarısını Meclis Başkanlığına sundu...

O yasa TBMM başkanlığında!

SÖZCÜ/ANKARA
TBMM Başkanı Cemil Çiçek tarafından hazırlanan ve TBMM Başkanlığına sunulan bir kanun teklifi ile 3 bin eski milletvekili ile eş ve 25 yaşına kadar olan çocuklarına ”Dokunulmazlık statüsü” olan diplomatik pasaport verilecek.

Bu düzenleme yaklaşık 10 bin kişiyi kapsıyor. Eski milletvekilleri ayrıca harçtan muaf silah da alarak taşıyabilecekler. Bu silahlar için verilecek ruhsatlarda süre kaydı da olmayacak.

Meclis'te grev varMeclis’te grev var

 

KIRMIZI PASAPORT SİYAH OLDU

Diplomatik pasaport halen sadece mevcut milletvekillerine veriliyor. Eski vekiller ile eş ve çocukları ise ”Yeşil Pasaport” alabiliyor. Değişiklik yürürlüğe girerse eski vekiller ile eş ve 25 yaşına kadar olan çocuklarına diplomatik olarak bilinen ve daha önce ”Kırmızı” renkli olan şimdi ise ”Siyah” renkli olarak değiştirilen diplomatik pasaport verilecek.

Nabi Avcı'nın gensorusuna red!Nabi Avcı’nın gensorusuna red!

 

30 BİN LİRA YOLLUK HAZIRLIĞI

Kanun teklifinin Plan Bütçe Komisyonu ve Genel Kurulda görüşülmesi sırasında vekiller yeni haklar elde etmek için de hazırlık yapıyor.

Hazırlanacak bir önerge ile milletvekillerine yılda 2 kez ve 2 maaş tutarında ”Yolluk” verilmesi planlanıyor. Yurt içi yol harcamaları için verilmesi öngörülen bu yolluk bugün için 30 bin lira tutuyor.

'Bloknot' ile ilgili TBMM Başkanlığı'nın inceleme başlattı ‘Bloknot’ ile ilgili TBMM Başkanlığı’nın inceleme başlattı