Reklamsız Sözcü

Öğrenciler İzmit`in yöresel `Otur Fatma` tatlısı ile tanıştı

Öğrenciler İzmit`in yöresel `Otur Fatma` tatlısı ile tanıştı

android-time 10:47
Öğrenciler İzmit`in yöresel `Otur Fatma` tatlısı ile tanıştı
Öğrenciler İzmit`in yöresel `Otur Fatma` tatlısı ile tanıştı

Ergün AYAZ-Orhan UZUN İZMİT(Kocaeli),(DHA)- İZMİT`te, bir ilkokul Haziran ayında İzmir`de düzenlenecek `Bir Nefeste Anadolu Festivali`ne yöresel `Otur Fatma` tatlısı ile katılma kararı aldı. Öğretmen ve velilerin mısır unu, yumurta, yoğurt, limon ve şeker kullanarak yaptığı 850 kişilik tatlı ilk olarak okulun öğrencilerine ikram edilirken, tatlı beğenildi. Rehber öğretmen Şengül Barış çocukların yöresel yemeklerin farkına vardığını, unutulan bir tadı öğrencilerin tatmasını sağladıklarını söyledi.

İzmit Türkan Dereli İlkokulu, Avrupa Birliği Bakanlığı`nın `81 İl, 81 Proje` kapsamında İzmir`de 5-6 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek `Bir Nefeste Anadolu Festivali`ne katılacak. Türkan Dereli İlkokulu festivale İzmit`in unutulmaya yüz tutan `Otur Fatma` veya `Nazlı` adıyla bilinen mısır unundan yapılan tatlısı ile katılacak. Tatlıyı, Türkan Dereli İlkokulu`nun rehberlik öğretmeni Şengül Barış ve proje ekibinde yer alan 10 öğrencisi hazırlayacak. Türkan Dereli Okulu festvialden ödülle dönmeyi hedefliyor.

Okulun mutfağında bir araya gelen öğretmen, veliler ve öğrenciler yöresel tatlıyı hazırladılar. Mısır unu, şeker, yumurta, limon, karbonat ve yoğurt kullanılarak yapılan tatlı tepsilerin içerisinde fırınlara sürülerek pişirildi. Tepsilerin içerisinde dilimlenen tatlılar okulda bulunan 850 öğrenciye ikram edildi. İlk defa tatlıdan yiyen öğrenciler tatlıyı beğendiler.

Rehberlik öğretmeni Şengül Barış festivalde dereceye girmeyi hedeflediklerini belirterek, `Festival, öğrencilerin farklı yöresel kültürlerden öğrencilerle kaynaşmasını, bu kültürleri ve dolayısıyla ülkemizin zenginliklerini daha yakından tanımalarını amaçlıyor. Çocuklar tarihi yerlerin, yöresel yemeklerin farkına varıyor. Biz proje kapsamında Kocaeli`nin yöresel yemeklerinden çok eski yıllarda yapılan Nazlı veya Otur Fatma adıyla bilinen tatlıyı yaptık. Mısır unu, yumurta, yoğurt, limon, şeker ve karbonattan oluşan bir tatlı. Proje grubundaki öğrenciler ve velilerimiz yardımıyla tatlıyı yaptık. Festival öncesi okulumuzdaki 850 öğrenci bu tatlının tadına baktı. Çocuklar böylelikle yöresel ve unutulan bir tatlıyı tadına baktılar` dedi.

FOTOĞRAFLI

DHA-Genel – Türkiye-Kocaeli – Ergün AYAZ-Orhan UZUN
2015-12-26 10:43:32

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more