Onlar da vekil olacak!

Vekil olmak için istifa eden bürokratlar arasında kamuoyunuun skandallarla tanıdığı isimler de var...

Onlar da vekil olacak!

SÖZCÜ/ ANKARA

Milletvekili seçiminde aday adayı olmak için bürokrasideki görevinden istifa eden isimler arasında ilginç örnekler de oluştu. Bulunduğu görevde onlarca kişinin ölümüne sebebiyet veren bürokratlar tüm istifa çağrılarına rağmen o tarihte koltuğa yapışıp kaldı. Ancak kırmızı plaka ve milletvekili dokunulmazlığı için şimdi bir çırpıda istifa edip vekillik hayali kurmaya başladılar.

41 KİŞİ ‘KOBAY' GİBİ ÖLÜME GİTTİ

AKP iktidarları döneminde Devlet Demir Yolları'nda 12 yıl Genel Müdürlük yapan Süleyman Karaman, şimdi milletvekili aday adayı. Karaman, 22 Temmuz 2004 tarihinde Sakarya Pamukova'da meydana gelen hızlı tren kazasının bir numaralı sorumlu bürokratı olarak hatırlanıyor. 41 vatandaşın öldüğü feci tren kazası sonrası hem muhalefet hem de STK’lar tarafından istifası istenen Karaman, istifaya yanaşmadı. Kazadan sonra 10 yıl boyunca da aynı görevi sürdürdü.

YANLIŞ İSTİHBARAT 34 CAN ALDI

Takvimler 28 Aralık 2011 tarihini gösterdiğinde F-16 savaş uçakları, Şırnak Uludere'de 34 köylüyü bombalayarak öldürdü. Kaçak mal taşıyan köylülerin, ”PKK'lı üst düzey yöneticinin de aralarında olduğu bir grup terörist” olarak yetkili makamlara bildirdiği ortaya çıktı.

MGK'da da tartışılan bu ‘kazada' yanlış istihbaratın MİT'ten geldiği öne sürüldü. MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın da istifası istendi. Fidan o dönemde istifa etmedi, şimdi milletvekili olmak için istifasını verdi.

TÜRGEV'E BAĞIŞIN MUCİDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın oğlu Bilal'in yöneticisi olduğu TÜRGEV bu dönemde popüler bir vakıf haline geldi. Maliye Bakanlığı'na ait bina ve arsalar bu vakfa tahsis edildi. Tahsisin altından ise Maliye Bakanlığı Müsteşarı Naci Ağbal çıktı. 81 ilde bakanlığa ait birçok değerli binayı vakfa kiralattı. Skandal ortaya çıktıktan sonra Ağbal açıklama bile yapmadı. Şimdi de AKP'den milletvekili adayı.

AKLİ DENGESİ YERİNDE DEĞİL

İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet de görevinden istşifa edip AKP'den aday adayı oldu. Bir dönem Erdoğan'ın aile doktorluğunu yapan Söylet, rektörken Prof Recep Seymen'le “Dilekçeleri nedeniyle işlerimizi yapamıyoruz, akli dengesi yerinde değil” dediği için mahkemelik oldu. Üniversite öğrenci kollektifleri, Söylet'in istifası üzerine ‘İyi bilmezdik' diye yazılı açıklama yayınladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...