Sözcü Plus Giriş

“Onlar yapar, AKP hazıra konar”

AKP’nin aldatıcı reklamları hız kesmeden devam ediyor.

Güncellenme: 06:35, 16/05/2015
“Onlar yapar, AKP hazıra konar”

“Uçağa binen var mı?” isimli yeni reklamda, Sivaslı vatandaş; “AKP geldi, ülkenin her yanına havalimanları yapıldı” diyor. Hemen arkasından uzun uzun Sivas Havalimanı gösteriliyor. Oluşturulan izlenim:
Önceden havalimanı yokmuş, Sivaslılar AKP sayesinde “uçmuş”.

SİVAS'TAKİ İLK HAVALİMANI DAVUTOĞLU'NDAN YAŞLI

Oysa Sivas'a ilk havalimanı, 1959 doğumlu Davutoğlu bu dünyada değilken, 1957'de NATO için yapılmış. 1990 yılında DHMİ tarafından inşa edilen terminal binasında sivil hava trafiğine hizmet vermeye devam etmiş. Yıllar içinde açılmış, kapanmış. Tadilatlar yapılmış, bugünlere gelmiş. Yani işin aslı; “Onlar yapmış, AKP hazıra konmuş.”

ORHUN ABİDELERİ'Nİ AKP Mİ YAPTI?

Bir diğer reklamda da AKP'li bir gezgin Moğolistan'daki Orhun Abideleri'ne gitmiş, AKP'nin orada yaptıklarını gururlanarak anlatıyor:
“Ne mutlu ki dünyanın her yerinde tarihimize, eserlerimize sahip çıkan bir hükümet var. Milliyetçilik dediğin böyle olur. Milliyetçiyim diye geçinenler buraların yolunu bilmezler. Onlar konuşur, AKP yapar.”
Öyle anlatıyor ki “Orhun Abideleri'ni de AKP yaptı” diye bitirse yeridir!..

PROJE 1994 YILINDA BAŞLAMIŞ

Gelelim işin gerçeğine… Orhun Abideleri, Moğolistan'daki Türk Anıtları'nın ortaya çıkarılması ve sergilenmesine yönelik “Moğolistan'daki Türk Anıtları Projesi” (MOTAP) kapsamında. 1992 yılında kurulan Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı'nın (TİKA) yürüttüğü proje için, iki ülke arasında 1994 yılında iş birliği protokolü imzalanmış. Çalışmalara ise 1996 yılında başlanmış (Kaynak: “Moğolistan TİKA ile 20 Yıl” Tanıtım Broşürü). Proje, bilim adamlarından oluşan heyetlerle ayrıntılı incelemeler yapılarak yürütülmüş.

MİLLİYETÇİLER VARKEN AKP NEREDEYDİ?

DSP-MHP-ANAP koalisyonundan oluşan 57. Hükümet Dönemi'nde çalışmalara hız verilmiş. Yani AKP'li gezginin “yolunu bilmezler” dediği milliyetçiler, “AKP ortada yokken” işin önemli kısmını bitirmiş. AKP ise “inşaatı” tamamlamış. Ne demiştik:
“Onlar yapar, AKP hazıra konar.”