Sözcü Plus Giriş

Orgeneral oramirali hapse attıracak…

TSK'nın tepe noktasında yaşanan ''Hakaret'' davasında ilk aşama sonuçlandı.

Güncellenme: 14:29, 02/05/2015
Orgeneral oramirali hapse attıracak…

Emin ÖZGÖNÜL / ANKARA

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu'nun şikayeti üzerine, eski Donanma Komutanı Oramiral Nusret Güner hakkında 7 aydan, 4,5 yıla kadar hapis cezası istendi.

Balyoz ve Askeri Casusluk davalarında yaşananlara tepki gösterip Donanma Komutanlığı görevinden istifa eden Oramiral Güner, Genelkurmay Başkanı Özel’in denizci üniforması giyerek ‘'Beyaz Fırtına'' tatbikatına gitmesi üzerine ‘'İyi ki, o lekesiz, bembeyaz, kutsal üniformayı zamanında çıkarmışım. Donanma'nın Amiral ve Albaylarının yüzde 80'ini tasfiye edenler, buna ses çıkarmayanlar utanmadan Donanma'ya geliyor, utanmayanlar da onu karşılıyor'' demişti.

Özel ve Bostanoğlu şikayetçi olunca, Güner hakkında başlatılan soruşturma 5 yıl hapis istemli ”Hakaret” davasına dönüştü. Güner, ‘'Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret” iddiasıyla Ankara'da yargılanacak. TSK'da kalsa bugün Deniz Kuvvetleri Komutanlığı koltuğunda oturacak olan Güner, bu gelişmeyle ilgili SÖZCÜ'ye konuştu.

“İSTERSE 80 YIL VERSİNLER”

“Ben Necdet Özel'e hakaret etmedim. Ona saygım kaybolduğu için istifa ettim'' diyen Güner şunları söyledi:

“Ben yoldan geçen bir insan değilim. Yaşananlar karşısında zamanında Genelkurmay Başkanını, komutanları uyardım, ikaz ettim, dinlemediler. Sonra beni astlık üstlük ilişkisini zedelediğim gerekçesiyle mahkemeye verdiler. Soruşturmada takipsizlik kararı çıktı. Dava açmayı bile bilmedikleri için, bu kez hakaret iddiasına başvurup, dava açılmasını sağladılar. Ben Necdet Özel'e hakaret etmedim, ona saygım kaybolduğu için istifa ettim. Benim yargıya güvenim yok. Savunmamı da Türk milletine yapacağım. İsterlerse 80 sene ceza versinler”

Yayınlanma Tarihi:14:01,