Orman kesene izin otel dikene teşvik

Denize kıyısı bulunan yerlerden oy alamayan AKP, intikam peşinde.

Orman kesene izin otel dikene teşvik


Bora ERDİN

Ağaçlandırılacak denilmesine rağmen imara açılıp 4 otel için izin verilen Bodrum'un Güvercinlik Koyu'nda ormanı kesene ÇED, otel dikene maliyeti kadar teşvik verildi

Denize kıyısı bulunan yerlerden oy alamayan AKP, intikam peşinde. İstanbul Boğazı'nı yandaşa peşkeş çeken ekip, şimdi de gözünü Ege'nin güzide kıyılarına dikti. 2008 yılında çıkan yangından sonra dönemin AKP'li Orman Bakanı tarafından ‘otel yapılmayacak, ağaçlandırılacak' denilen Bodrum'un Güvercinlik Koyu'nda inşaatlar tam gaz devam ediyor. Böylece bakanlıkların açıklamalarının tamamının yalan olduğu ortaya çıktı.

1298 yataklı, 556 odalı Güvercinlik Enternasyonal Otelcilik İnşaat tarafından inşaatına devam edilen Titanic Otel, koyun en güzel noktasında yükseliyor.

60 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Öyle ki yangın çıkan alanda yapılan otel hizmete girdi. Ancak imar çıkmayan üç parsele daha otel için izin verildi. İnşaatlarla ilgili daha önce açıklama yapan Orman Bakanlığı izinlerin kendileri tarafından verilmediğini belirtmişti. Fakat bakanlığın internet sitesinde Güvercinlik Turizm Ticaret A.Ş.'ye verilen ÇED raporu ve onayı yer alıyor. İşin daha da garibi Maksimum Gayrimenkul isimli şirket tarafından inşa edilen ve 60 milyon liraya mal olacağı açıklanan Ksnata Otel için Kültür ve Turizm Bakanlığı şirkete 40 milyon 565 bin 828 lira turizm teşviki verdi.

Maksimum Gayrimenkul'ün ortağı Enis Ocaklı tarafından inşa edilen Begonia Tatil Köyü yüzünden birçok ağaç kesildi, doğaya zarar verildi. 

İKİSİ SÜRÜYOR, YENİSİ YOLDA

İlk olarak Pina Yarımadası'nda Amara Hotel isimli tesisin açılmasından sonra şu an iki otelin inşaatı devam ediyor. 556 oda ve 1298 yataklı Güvercinlik birinci özel parselde devam eden Güvercinlik Otel ve 208 oda 463 yatağa sahip olacak Begonia Tatil Köyü orman içinde yükseliyor. Ayrıca Antalya merkezli Maksimum Gayrimenkul Değerleme ve Danışmanlık Turizm Ticaret A.Ş.'nin ortağı olan Enis Ocaklı'nın Begonia Tatil Köyü dışında bir de Model Taahhüt İnşaat isimli şirketiyle Ksanta Resort Bodrum projesi de bulunuyor. Bu otel de bittiğinde bölgede toplam 4 otel yükselmiş olacak.

Güvercinlik sahilinin halka açık plajı inşaat firmaları tarafından gasp edildi. Firmalar, inşaat malzemelerini sahile koyarak alanı tamamen kendileri için kullanmaya başladı.

AKP dönemi müteahhidi

DÖNEMİN Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, durumdan haberdar olmasının ardından bölge eski haline getirilmeden dosya önüne gelse de bakmayacağını söylemişti. Ancak şirket, deniz dolgusunu kaldırmadı ve bölgede ağaçlandırma yapılmadı. Amara Island Bodrum Elite adıyla bugün faaliyette olan arazinin tahsisi Çankırı İnşaat'a devredildi ve bu şirket, Güvercinlik Koyu'nda beş yıldızlı otelini hizmete açtı. Ankara merkezli Çankırı inşaat AKP döneminde aldığı kamu ihaleleri ile dikkat çekiyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...