Sözcü Plus Giriş

Mehtap Ö. ERTÜRK

Bali, LYS'de üstün başarı gösteren 91 öğrenciye ödüllerini verdi

Türkiye İş Bankası, 1971 yılından bu yana sürdürdüğü “Altın Gençler” projesi kapsamında üniversite sınavında başarılı olan 91 öğrenciyi İş Kuleler'de düzenlenen törenle ödüllendirdi. Törende konuşan İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, “Türkiye'de ortalama okulda kalma süresi 7 yıldan az. Orta 2'den terk bir ulusuz biz. Bu durum bireysel ve toplumsal bir sorumluluk yüklüyor. Bireylerin bu süreçte kişisel gelişimlerine özel önem vermeleri gerekiyor. Çalışkan, ufku açık, geleceği okuyan, okuduğunu sorgulayan, vizyoner ve iffetli gençlere bu ülkenin ihtiyacı var” diye konuştu.

APOLİTİK OLUN DEMİYORUM

Konuşmasında sınav sürecinde 2 milyonun üzerinde öğrenci arasında başarılı olmanın çok önemli ve çok değerli olduğunu vurgulayan Bali, ödül alan öğrencilere şu tavsiyelerde bulundu: “Kişisel gelişiminizden önce büyük davalara, memleket kurtarmalara, ali mevzulara heveslenmeyin. Erken kahramanlıklara soyunmayın. Size ‘apolitik olun, sosyal sorunlara karşı duyarsız olun' demiyorum ama öncelikle kişisel gelişiminizi sağlayın. Zaten kişisel gelişimde mesafe kaydedemeyen bir genç vatanı da kurtaramaz, kurtarılacaklar listesine eklenir, biz bir de onun için çalışmak zorunda kalırız.”
Gençlerin değişik konularda mutlaka kendilerini geliştirmesi, dolayısıyla kişisel gelişimlerine önem vermesi gerektiğini ifade eden Bali, “Teknik olarak bir alanda virtüöz olabilirsiniz, ama tarihsiz, şiirsiz, romansız, kültürsüz teknik bilgiye estetik ekleyemezsiniz. Sizlerin, gece gündüz çalışmaya alışmış insanlar olarak o disiplini göstermeniz lazım. Etik, ahlaki değerler de çok önemli. Sizin gibi çalışkan, ufku açık, okuduğunu sorgulayan ve vizyoner gençliğe bu ülkenin ihtiyacı var” diye konuştu.

DİLE HAKİMİYET ÇOK ZAYIFLADI

Ödül töreninin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bali, “Bünyemizde çalışmak için bize başvuruda bulunan kesime baktığımızda, başarılı olan öğrenciler her yerde başarılı. Ama vasata baktığınızda seviyenin yeteri kadar tutturulamadığını çok fazla görüyoruz. Bir kere dile hakimiyet çok zayıflamış durumda. Dahi anlamındaki ‘de'yi bitişik mi ayrı mı yazacağını bilmiyor yeni nesil” değerlendirmesinde bulundu.
Bali, Altın Gençler projesi kapsamında ödül alan öğrencilerin yüzde 40'ının tıp, yüzde 25'inin hukuk fakültelerine girdiğini, geri kalanının da mühendislik, iktisat ve işletme fakültelerini kazandığını belirterek, İş Bankası olarak sınav açacakları zaman belirli bir kontenjana göre hareket etmediklerini söyledi.
Bali, “Biz sınav açtığımız zaman aradığımız nitelikleri kaç kişi karşıladıysa onların tamamını alıyoruz. Çünkü o bizim aradığımız bir özellik. Niye onu kaçıralım?” diye devam etti.

3 bin öğrenci ödüllendirildi

Her yıl bankanın yaşına eşit sayıda öğrenci için “Altın Gençler” uygulamasını hayata geçiren İş Bankası'nın, geçtiğimiz 44 yılda ödüllendirdiği öğrenci sayısı 3 bini aştı.
Bu sene Lisans Yerleştirme Sınavı'nda (LYS) üstün başarı gösteren 91 öğrenci ödüle layık görüldü. Bu yıl LYS'de 12 puan türünde dereceye giren ve Türkiye'nin önde gelen üniversitelerinde eğitim hakkı elde eden “Altın Gençler”e ödülleri, İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali'nin de katıldığı bir törenle verildi. Törende, öğrencilerin yanı sıra aileleri ve öğretmenleri de hazır bulundu.
Öğrencilere başarı plaketinin yanı sıra 1.000 TL para ödülü ve Avrupa'da trenle seyahat olanağı sağlayan InterRail Global Pass bileti hediye edildi.

Yayınlanma Tarihi:06:43,